AB milletvekilleri ayağa kalktı: Dijital parada Amazon kararına tepki

Avrupa Parlamentosu üyeleri, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) dijital euro prototipinin tasarlanmasında Amazon’la iş birliği yapma kararını eleştirdi.

Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler (ECON) Komitesi’nde yapılan oturumda üyelerin dile getirdiği başlıca endişeler arasında Amazon’un geçen yıl kişisel verileri işlemesinin Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne (GDPR) uygun olmadığı gerekçesiyle aldığı rekor para cezası ve şirketin buna itirazı yer aldı.

Parlamento üyeleri bu vesileyle Amazon’un bu sürece dahil edilmesinden duydukları memnuniyetsizliği dile getirdiler. Merkez sol AP üyesi Eero Heinaluoma, merkez bankasının kararını, dev şirketin AB’deki GDPR kurallarını ihlal etmesi sebebiyle aldığı 746 milyon euroluk cezaya atıf yaparak sorguladı.

Amazon’un projeye devam edeceği kesin değil

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, endişeleri gidermek amacıyla Amazon’un projedeki katılımının potansiyel olarak bir sonraki aşamada da devam edeceğinin kesin olmadığını vurguladı. Panetta ayrıca, Amazon’un ödemeler için kullanıcı arayüzleri oluşturma konusundaki deneyiminin projeye fayda sağladığını ve bu konudaki çabaları için kendilerine ödeme yapılmadığını da sözlerine ekledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl