Avrupa Konseyi kripto para regülasyon yasası MICA’yı kabul etti

2022'nin Şubat ayından bu yana dünyada kripto para odaklı en çok konuşulan konulardan biri olan MICA, Avrupa Birliği'nin en önemli unsurlarından biri olan Avrupa Konseyi tarafından bu sabah itibariyle kabul edildi. Kanunun önünde şimdi bir başka unsur olan Avrupa Parlamentosu oylaması bulunuyor.

Avrupa Birliği’nin en önemli bileşenlerinden biri olan Avrupa Parlamentosu’nun, kripto paralar konusunda vergi kaçakçılığını önleme konusunda aldığı kararın ardından bu sabah çok daha önemli bir kanun tasarısı daha geçti. Şubat ayından bu yana kripto para sektörünün en çok konuştuğu regülasyonlardan biri olan MICA, bir başka bileşen Avrupa Konseyi tarafından kabul edildi.

En erken 2024’te yürürlüğe girebilir

Avrupa Konseyi’nin kabul etmesine rağmen MICA önünde uzun bir yol bulunuyor. Öncelikle MICA gelecek hafta Avrupa Parlamentosu vekillerinin oylarına sunulacak. Eğer tasarı burada da kabul edilirse en erken 2024’te yürürlüğe girebilecek. Tasarı, 10 Ekim’de Avrupa Parlamentosu Ekonomik İşler Komitesi tarafından oylanacak.

200 milyon euroluk sınır maddesi yeniden dahil edilmişti

Özellikle MICA içindeki sabit coin maddeleri kripto para endüstrisi içinde de büyük tartışma yaratmıştı. Euroya bağlı olmayan sabit coin’ler için günlük 200 milyon dolarlık işlem sınırı getirilmişti. Bu kural, kısa süre önce MICA’nın içinden çıakrılmış ancak geçen hafta, Avrupa Konseyi2ne dahil olan bir Fransız delegasyonu tarafından bir kez daha tasarıya dahil edilmişti.

PoW maddesi de kaldırılmıştı

Dijital Varlıklarda Piyasalar regülasyonu MICA’nın içine Şubat ayında, Bitcoin başta olmak üzere İş Kanıtı sistemiyle çalışan kripto paraların yasaklanması maddesi de dahil edilmiş ancak daha sonra bu madde baskılar sonucu kaldırılmıştı.

Anonim cüzdan maddesi…

Avrupa Birliği ayrıca MICA’dan bağımsız şekilde bir regülasyon tasarısı üzerinde daha çalışıyor. Bu düzenlemenin içinde borsalardan çıkış yapan kripto paraların ulaştığı anonim cüzdanların bilgisinin de, yine borsalar tarafından regülasyon kurumlarına iletilmesi maddesi de bulunuyor. Kripto para endüstrisi ise bu maddeyi gerçekçi bulmuyor.

NFT’lerin dışarıda tutulduğu MICA’da, borsalar çalınan kripto paralardan tamamen sorumlu tutuluyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl