Avrupa Konseyi, kripto regülasyon kanunu MiCA’yı kabul etti

Geçen seneden bu yana yoğun şekilde tartışılan ve bazı değişikliklerle de olsa ilerleyen MiCA regülasyonlarını Avrupa Konseyi de kabul etti. Bu sayede Avrupa Birliği, dünyada kripto lisanslamasını yasalaştıran ilk büyük yargı bölgesi oldu. Yasa, 2024'te yürürlüğe girecek.

Avrupa Birliği, yakalşık 2 senedir çok fazla tartıştığı “Kripto Varlıklarda Piyasalar” yani MiCA yasa tasarısını sonunda kabul etti. Avrupa Konseyi tasarıyı oy birliğiyle kabul ederken, birliğin maliye bakanları da tasarıya imza attılar.

Avrupa Birliği’nden de konuyla ilgili resmi açıklama yapılırken, kripto paralardan her zaman olduğu gibi “kripto-varlık” şeklinde bahsedildi. MiCA ile birlikte AB yargı bölgesi, “kripto varlıkları, kripto varlık ihraççılarını ve kripto varlık hizmet sağlayıcılarını” bir regülasyon çerçevesi altına almış oldu.

Yapılan açıklamada ayrıca MiCA’nın artırılan şeffaflık zorunluluğu sayesinde yatırımcıları koruyacağı ve para aklama karşıtı kanunlara uyumluluk ile de, ihraççılar ve hizmet sağlayıcıları için de çalışma ortamı yaratıldığı ifade edildi.

Hatırlanacağı üzere MiCA ilk kez 24 Eylül 2020’de AB tarafından tanıtılmış ve finansal istikrar ile tüketici korunmasının sağlanması için sunulduğu belirtilmişti.

Yönetmeliğin bugün kabul edilmesiyle birlikte de, son aylarda yoğun şekilde devam eden yasama sürecinin sonuna gelinmiş oldu.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl