ECB Başkan Yardımcısı Guindos: Piyasalar keskin düşüşlere karşı savunmasız

Avrupa Merkez Bankası (ECB) mayıs ayına ilişkin inceleme raporunu yayımladı.

ECB’nin raporu, bankacılık sektöründe son dönemde yaşanan çalkantılar nedeniyle euro bölgesinin istikrar görünümünün belirsizliğini koruduğunu ortaya koydu. Söz konusu türbülans, ABD’deki çok sayıda bölgesel bankanın çöküşünün yanı sıra Credit Suisse’in UBS tarafından acilen satın alınmasıyla ilgili.

Avrupa Merkez Bankası, sağlam temeller ve etkili düzenleyici önlemler göz önüne alındığında, euro bölgesindeki bankaların daha yüksek faiz oranlarına karşı direncinin endişe kaynağı olmadığını belirtti. Ancak ECB, bu tür olayların bölgedeki bankaların likidite ve karlılık beklentilerinin yeniden değerlendirilmesine yol açabileceği ihtimalini de kabul etti.

2023’ün başlangıcı, enerji fiyatlarındaki düşüşe, Çin’in yeniden açılmasına ve euro bölgesi ekonomisinin beklenmedik dayanıklılığına atfedilebilecek küresel hisse senedi piyasalarının güçlü bir performansına tanık oldu. Bu durum, Avrupa Merkez Bankası tarafından da vurgulandığı üzere, hisse senedi değerlemelerinin tarihsel ortalamaların üzerine çıkmasını sağladı.

“Piyasalar, keskin düşüşlere karşı savunmasız”

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos da, CNBC‘ye verdiği demeçte, küresel ekonomide daha fazla şok yaşanması durumunda finansal piyasaların keskin bir gerileme yaşayabileceğini söyledi. De Guindos, mevcut piyasa pozisyonunun hisse senetlerini başka makro sürprizlere karşı savunmasız hale getirdiğini ifade etti.

ECB Başkan Yardımcısı, “Piyasalarda bir düzeltme olasılığı var ve bunun nedeni, değerlemelerin yüksek olması, yükselmesi ve örneğin risk primlerine bakarsanız, oldukça sıkıştırılmış olmalarıdır. Bu nedenle makro ekonomik görünümle ilgili kötü haberler almamız durumunda, bu piyasalarda bir düzeltmeye yol açabilir.” dedi.

De Guindos, bankaların haricinde kalan finansal kurumlardaki herhangi bir kırılganlığın da bankacılık sistemi için risk oluşturduğunu vurgularken şunları söyledi:

“Bankacılık sektöründe yaşananları bankacılık dışı sektörden bağışık tutamamanız için karşılıklı bağlantıların ilgili ve önemli olduğunu belirtmemiz gerekiyor.”

ECB raporunda, banka dışı finans sektörünün şimdilik dirençli kalmasına rağmen, kredi riskine maruz kalma oranının yüksek olduğu ve “reel sektör temellerinin önemli ölçüde kötüleşmesi halinde maddi kayıp riskine” açık olduğu belirtildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl