Avrupa Parlamentosu da FTX’i konuşacak: Toplantı bu hafta

Avrupa Birliği'nde yaklaşık 1 senedir konuşulan Piyasalarda Kripto Varlıklar Yasası'nda son onay kurumu olan Avrupa Parlamentosu'nun, Çarşamba günü FTX'in iflası hakkında bir toplantı düzenleyeceği belirtildi.

FTX borsasının iflası tüm dünyada hala sıcaklığını korumaya devam ederken devletlerin regülasyon kurumları da bu olayın ardından kripto para regülasyonlarıyla daha hızlı şekilde ilgilenmeye başladı. Yaklaşık 1 senedir Avrupa’nın kripto paralar konusundaki 1 numaralı gündem maddesi olan MiCA’da son onay kurumu olan Avrupa Parlamentosu da, yaşananlarla ilgili Çarşamba günü bir toplantı yapacak.

FTX çöküşü tasarıyı etkileyebilir

Avrupa Parlamentosu, MiCA konusunda son sözü söyleyecek ancak FTX’in iflası da bu anlamda bazı değişiklikleri ya da önlemleri yasa tasarısının içine dahil edebilir. Son günlerde Avrupa Parlamentosu’nun birçok politikacısı da FTX çöküşü gibi bir olayın AB sınırları içinde yaşanmaması adına bu düzenlemenin gerekliliğini savunuyordu.

“Küresel çapta yönlendirici olmalı”

MiCA’yı Parlamento içinde yönlendiren politikacı Stefan Berger, tasarının kripto düzenlemesi için “küresel bir model” olarak alınması gerektiğini söyledi ve FTX’in çöküşüne neden olan olayların MiCA tarafından ele alındığını belirtti:

“MiCA iç kontrol mekanizmaları sağlıyor ve iyi yönetimin kanıtını zorunlu kılıyor. Müşteri fonlarıyla borsanın varlıklarının ayrı tutulmasını ve aslında tam da FTX’te olanların bir daha yaşanmamasını sağlıyor. MiCA küresel çapta bir yönendirici olmalı…”

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl