Avrupa Parlamentosu’ndan blok zinciri ve kripto paralarda vergi oylaması

Avrupa Parlamentosu üyeleri blok zinciri teknolojisinin vergi kaçırılmasının önüne geçilmesinde kullanılması lehine oy kullandılar ve bu teklifi kabul ettiler. Üyeler ayrıca AB'ye dahil olan ülkelerin de kripto paralardan vergi alınması konusunda koordine olmasını da talep etti.

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri dün yapılan bir oylamada vergi kaçakçılığıyla mücadele etmek için blok zinciri teknolojisinin faha etkin biçimde kullanılması ve birliğe üye devletlerin kripto paraların vergilendirilmesi konusunda daha fazla koordinasyon kurmasını savunan bir kararı kabul ettiler.

Üye Lídia Pereira tarafından sunulan ve kabul edilmesine rağmen hiçbir üye ülke için bağlayıcı olmayan karar 7’ye karşı 566 oyla kabul edildi. 47 oy ise çekimserdi.

AP’nin kabul ettiği bu karar “kripto varlıkları”nın adil, şeffaf ve etkili bir şekilde vergilendirmeye tâbi olması gerektiğini belirtiyor. Bununla birlikte, yetkilileri küçük işlemler için basitleştirilmiş bir vergi sistemi geliştirmeye düşünmeye davet ediyor.

Üyeler ayrıca kripto varlıkların tam anlamıyla ne olduğu konusunun da, vergilendirmenin açık ve şeffaf olması açısından açıklığa kavuşturulmasını talep ettiler.

Üyelere göre AB düzenleyicileri ve üye devletler de blok zinciri kullanımını vergi programlarına daha iyi entegre etmek zorundalar.
Oylama sonucunda çıkan karar vergi toplanmasını otomatikleştirmek, yolsuzlukları ortadan kaldırmak ve mobil vergi mükelleflerinin vergiye tâbi varlıklarını daha iyi takip etmek için yenilikçi blok zinciri teknolojisinin adapte edilmesi gerektiğini de belirtiyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl