Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Avrupa’nın ilk sınır ötesi ödeme denemesi açıklandı

İsviçre Ulusal Bankası ile Fransa Merkez Bankası Avrupa'nın ilk sınır ötesi dijital para ödemesi denemesini gerçekleştireceklerini açıkladılar. İki bankadan bugün yapılan açıklamada, deneyin günlük işlemlerden çok, bankalar arasında toptan borç verme konusuna odaklanacağı belirtildi.

Fransa Merkez Bankası (Banque de France) ve İsviçre Ulusal Bankası (SNB), sınır ötesi merkez bankası dijital para denemelerine başlıyor. “Jura Projesi” olarak belirlenen isim, iki ülkeyi birbirinden ayıran Jura dağından esinlendi.

İşlemler iki ülkedeki bankalar arasında…

Jura Projesi’nde, bir dağıtık defter teknolojisi platformu üzerinde, iki toptan satış CBDC’si ve bir Fransız dijital finans enstrümanının sınır ötesi ödeme mekanizması test edilecek. İşlem, finansal enstrümanın euro CBDC’si karşılığında toptan takası ile, euro CBDC’si ve İsviçre frangı CBDC’sinin toptan takası şeklinde gerçekleşecek. İşlemler iki ülkedeki bankalar arasında olacak.

SNB ayrıca projede Uluslararası Ödemeler Bankası ile birlikte çalışacağını da açıklarken, projede bir de özel sektör konsorsiyumu yer alacak.

Konsorsiyumda, İsviçre’den UBS, Credit Suisse, R3 gibi şirketlerin yanında SIX Digital Exchange borsası ile Fransa’dan Natixis bulunacak.

Anında ödeme olacak

Bu teknolojinin hayata geçmesi, ödemelerin neredeyse anlık olarak gerçekleştirilebileceği anlamına gelirken, ödeme öncesi iki merkez bankasının da işlemi dijital olarak onaylaması zorunlu olacak.

Genellikle merkez bankalarında hesabı olan finansal kurumlarla kısıtlı olan toptan satış CBDC’leri, genel halka açık olan perakende CBDC’lerden farklı konumdalar.

Mevcut toptan finansal sistemleri daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli hale getirme potansiyeli nedeniyle merkez bankaları arasında en popüler teklif olarak görülüyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl