Avustralyalı banka NAB, Ethereum ve Algorand üzerinde sabit coin çıkardı

Avustralyalı banka National Australia Bank (NAB), ülkenin resmi parası tarafından desteklenen AUDN adında bir sabit coin çıkardı. Ethereum ve Algorand blok zincirleri üzerinde ihraç edilen bu sabit coin sayesinde banka müşterilerinin Avustralya dolarıyla ödeme ve işlem yapmaları kolaylaştırılacak. AUDN işlemlerinin yılın ikinci yarısında başlatılması hedefleniyor.

Kripto para yatırımcısı sayısının her geçen gün arttığı Avustralya’da bir banka daha ülkenin resmi parası olan Avustralya dolarına dayalı bir sabit coin çıkardı. National Australia Bank (NAB), ADN adını verdiği sabit coin ile müşterilerine birçok ödeme ve işlemde kolaylık sağlamayı hedefliyor. AUDN’nin bu yılın ikinci yarısından itibaren kullanıma açılması plânlanıyor.

Yeni çıkacak olan AUDN, satın alımlar, karbon kredi işlemleri ve deniz aşırı ödemelerde kullanılacak.

Geçtiğimiz sene de 4 Avustralya bankası ortak bir sabit coin çıkarma denemesinde bulunmuş ancak daha sonra projeden ayrılanlar olmuştu. Ülke medyasındaki haberlere göre, bankaların sabit coin projesini bitirememe nedeni kripto paralara olan bakış açılarının çok farklı olmasıydı. Ancak daha sonra “Avustralya ve Yeni Zelanda Bankası”, ASDC adındaki kendi sabit coin’ini çıkarmıştı.

Ülkede ayrıca tüm bankaların bir sabit coin çıkarma projesi de yine baaşrısızlıkla sonuçlandığı için bankalar kendi sabit coin’lerini çıkarmaya başlamışlardı.

Avustralya’nın sabit coin ihracına izin vermesinin altındaki en büyük sebeplerden biri ise ülkenin enerji dönüşüm programı başlatması oldu. Bir yatırımcı 2022’nin Haziran ayında karbon kredi işlemi için ASDR kullanmıştı. Yeni çıkacak olan AUDN sabit coin’i ile de, karbon kredisi işlemleri yapılabileceği belirtildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl