Avustralya regülatörü Binance’e inceleme başlattı

Dün kullanıcıların kayıtlı olduğu kategorilerdeki karışıklık sebebiyle yaklaşık 500 Avustralyalı müşterisinin türev hesaplarını kapatan Binance borsası hakkında ülke regülatörü inceleme başlattı.

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), Binance borsasının türev ürünleri ve türev kolu hakkında bir inceleme başlattı. İncelemenin, borsanın bazı müşterilerini yanlış kategorize etmesi ve bu yüzden de hesaplarını dün kapamak zorunda kalmasının ardından gelmesi gözlerden kaçmıyor.

500 kişinin pozisyonları tasfiye olmuştu

Binance borsası dün yaptığı açıklamada, Avustralya’da türev işlem yapmanın bazı kurallara tâbi olduğunu ancak bu gerekliliklere uymayan bazı kullanıcıların da borsa aracılığıyla işlem yapabildiğini belirtmiş ve bu hesapların kapatıldığını duyurmuştu.

Yaklaşık 500 kullanıcının türev pozisyonları tasfiye olurken, Binance yaşanan kayıplardan dolayı özür dilemiş ve zararların tazmin edileceğini belirtimişti.

Hesaplar neden kapatıldı?

Avustralya’da bir “toptan yatırımcı” ülke kanunlarına göre, işlem yapma konusunda daha fazla tecrübeye ve dolayısıyla daha fazla fona sahip olan kişiler olarak görülüyor. Belli miktarda paraya sahip olmayan diğer yatırımcı grubu ise “perakende yatırımcı” kategorisine giriyor.

İşte bu grubun türev işlemler yapmasına yasak getirilmiş durumda… Binance borsası ise “toptan yatırımcı” olmayan bazı kişileri bu gruba dahil edince, istemeden de olsa Avustralya yasalarını ihlal etmiş oldu.

ASIC kurumu yaptığı açıklamada ayrıca Binance ile bu konuda bir görüşmede bulunmadığını ya da borsanın kendisine herhangi bir şekilde ulaşmadığını da belirtti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl