Avustralya’dan “reform” niteliğinde kripto para regülasyon hamlesi geliyor

Kripto paralar konusunda regülasyon beklenen ülkelerden biri olan Avustralya'dan önemli bir hamle geldi. Hükumetin son 25 yılın en kapsamlı ödemeler yasasını çıkaracağı ve buraya kripto paraları da dahil edeceği belirtildi. Hazine bakanı getirilecek kanunları bir reform olarak nitelendirdi.

Avustralya Hazine Bakanı Josh Frydenberg, hükumetin reform niteliğinde bir ödeme sistemleri yasası çıkaracağını açıkladı. Ülkenin ödeme sistemlerinin modernize edilmesi amacıyla çıkarılacak olan yasa, ‘regüle edilebilen ürünler ve hizmetler’in kapsamını ciddi oranda genişletecek.

Kripto paralar ve dijital varlıklar da dahil ediliyor

Konuyla ilgili olarak Avustralya medyasına açıklamalarda bulunan bakan Frydenberg, dünyada örnek alınacak bir regülasyon çerçevesi sunacaklarını ve kripto paralar ile dijital varlıkları da bu kanunlar sepetine dahil ederek, bu varlıkların “gölgeli alandan çıkarılacağını” söyledi. Bakan bunun nasıl yapılacağının sorulması üzerine de şu ifadeleri kullandı:

“Kripto para işlemleri hizmeti veren firmalar, kullanıcıların güvenliği için gerekli olan lisansı almak zorunda olacaklar. Hazine Bakanlığı da, dijital para oluşturmak için merkez bankasıyla çalışma içinde olacak. Şu anda 800 binden fazla Avustralyalıda kripto para var. Bu rakam toplam nüfusun yaklaşık %3’ü ve daha önce yapılan çevrim içi anketlerde çıkan sonuçtan çok daha az”

Hatırlanacağı üzere Ekim ayında Avustralya Merkez Bankası’ndan ismini vermeyen bir yetkili, CBDC için şu anda bir gereklilik olmadığını ancak kurumun dünyadaki bu trendin gerisinde kalmamak için çalışmalar yaptığını açıklamıştı.

“Şimdi al, sonra öde” şirketleri de var

Hazine Bakanı’nın hazırlattığı bu regülasyon paketine Avustralya’da yaygın olarak kullanılan “Şimdi al, sonra öde” şirketleri de dahil olacak. Bakan Avustralya’da bu tarz hizmetleri kullanan 5 milyondna fazla kişi olduğunu belirtti. Hatırlanacağı üzere Jack Dorsey’nin kurucusu olduğu ve adını geçtiğimiz hafta Block olarak değiştiren Square firması, Avustralyalı “Şimdi al, sonra öde” şirketi Afterpay’i 29 milyar dolara satın almıştı.

Avustralya Senatosu ayrıca Mart ayında kripto para regülasyonlarını aştırmak için bir komisyon oluşturmuş ve 20 Ekim’de kanun yapıcılara bu konuda bir rapor sunmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl