Avustralya’dan dünyada bir ilk: Tüm kripto paralar detaylı şekilde incelenecek

Avustralya, kripto paralar konusunda regülasyonları sağlamlaştırmak adına "token haritalandırması" adı altında yeni bir çalışma başlattı. Hazine Bakanı'nın açıkladığı çalışmayla ülkede alımı yapılan kripto paralar detaylı şekilde incelenecek ve hangi kripto paranın nasıl regüle edilmesi gerektiği ya da regülasyon konusunda ne tür engellerin olduğu konuları açıklığa kavuşturulmaya çalışılacak.

Kripto paraların nasıl regüle edileceği konusunun son yıllarda ciddi şekilde tartışıldığı Avustralya’da, yeni hükumet kripto paraların ne şekilde düzenleneceği konusunda yeni bir çalışma başlattı. Federal hükumet, kripto para yatırımcılarıyla direkt olarak iletişime geçerek bir regülasyon çerçevesi belirleyecek.

“Hem koruma hem piyasaya girme fırsatı…”

Konuyla ilgili konuşan Hazine Bakanı Jim Chalmers, çalışmanın amacının yatırımcıları ve tüketicileri korumak olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Kripto paralar her geçen gün yaygınlaşıyor. Spor müsabakalarında bile birçok reklam kampanyası mevcut… Yatırımcıların gerekli şekilde bilgilendirilmesi ve korunmaları için mutlaka regülasyon çalışması yapılması gerekiyor. Bu onların hem piyasaya rahatça girmelerini sağlayacak hem de onlara koruma getirecek. Buradaki amaç, düzenleyici çerçevedeki boşlukları bulmak, organizasyon yapılarını gözden geçirmek ve üçüncü taraf kripto varlıkları saklama uygulamalarını anlamak”

Avustralya’da 2018’den bu yana kripto para kazançlarını beyan eden kişilerden belli oranda vergi toplanıyor ve hükumetin 2018’den bu yana bu konuda 1 milyondan fazla kişiyle iletişimde olduğunu belirtiliyor.

Avustralya’da geçtiğimiz yılki muhafazakar hükumet döneminde Senato’da kripto para yatırımcılarını korumak için geniş kapsamlı düzenlemeler önerilmiş ancak tasarılar yasalaşmadan önce hükumet değişmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl