Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Avustralya Borsası’nda yer alan SelfWealth, 10 kripto para listeleyecek

Kripto paralar konusunda talebin ciddi şekilde arttığı ülkelerden biri olan Avustralya'da, çevrimiçi platformlardan SelfWealth, müşterilerine 10 kripto parayı yatırım seçeneği olarak sunmayı plânlıyor. Ülkenin menkul kıymetler borsası da, yavaş olan elektronik takas sisteminden, dağıtık defter teknolojisine geçme kararı aldı.

grafik-trader-finans

Avustralya Menkul Kıymetler Borsası’nda (ASX) listelenen ve 95 bin yatırımcısıyla ülkenin en büyük bankacılık sektörüne dahil olmayan çevrim içi broker firmalarından biri olan SelfWealth, platformuna kripto para seçeneğini de ekleme konusunu gündemine aldı.

Avustralya medyasından Australian Financial Review’un haberine göre; yaklaşık 4.4 milyar dolarlık varlığı yöneten şirket, kripto para özelliğini müşterilerine sunmak amacıyla bazı kripto para borsalarıyla görüşmelerde bulunuyor.

10 kripto para eklenecek

SelfWealth, yaklaşık 10 kripto parayı platformuna eklemek isterken Bitcoin ve Ethereum’un da dahil olduğu bu varlıklar 3. taraf bir cüzdanın sisteme entegre edilmesiyle saklanabilecek. Firma ayrıca geleneksel hisse senedi alım satımlarında olduğu gibi müşterileri adına yaptığı her kripto para işlemi için de sabit bir yüzde ücreti talep edecek.

Talep her geçen gün artıyor

Öte yandan haberde şirketin, yatırımcılar ve trader’lardan oluşan müşteri tabanının 3’te 2’sinin de ya dijital varlıkları tuttuğu ya da ileriki dönemde tutmayı planladığı dolayısıyla ülkenin geleneksel yatırımcı kitlesinde de, bu varlıklara karşı olan talebin arttığı belirtildi.

Hem geleneksel hisseler hem kripto para

SelfWealth CEO’su Cath Whitaker da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ASX’in elektronik takas sistemi sayesinde, hem Avustralya ile ABD hisselerinın hem de kripto paraların alım ve satım işlemlerinin aynı platform üzerinde yapılabilmesinin ülke tarihinde bir ilk olacağını söyledi:

“Popüler yatırım ürünleri arasında geçiş yapmak kolay değildir. Genellikle birden fazla platforma erişim ve yatırımcıların parayı birden çok kez hareket ettirmesi gerekir”

Bilindiği üzere Avustralya’da ilk olacak bu teknolojiyi ABD’de Robinhood tarzı birçok platform müşterilerine sunuyor.

Öte yandan haberde ayrıca, Avustralya Menkul Kıymetler Borsası’nın, kısaltması CHESS olan elektronik takas sisteminin yavaşlığından ötürü, dağıtık defter teknolojisine geçiş yapacağı da yazıldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl