AXS Coin nedir? Axie Infinity geleceği yorumları ve projesi

axs coin nedir

NFT teknolojisi, günümüze dek süregelmiş olan aidiyet kavramını yeniden tanımlıyor. Buna ek olarak; sanat, moda ve oyun gibi birçok sektörde yeni iş alanlarının oluşmasına katkı sağlıyor. 2021’in ilk aylarında sanat sektöründe yaşanan NFT patlaması, teknolojinin bilinirliğini bir hayli arttırmıştı. Fakat, NFTler, henüz kitlesel anlamda benimsenmedi. Milyarlarca dolarlık oyun piyasası için de durumun benzer olduğunu söyleyebiliriz. Oyun dünyasına blok zinciri teknolojisini dahil eden Axie Infinity ve AXS Coin nedir?

AXS Coin nedir?

AXS Coin, Axie Infinity adlı popüler blok zinciri tabanlı oyunun yönetim token’ıdır. Axie Infinity, “kazanmak için oyna” (play-to-earn) modeliyle işleyen bir platformdur. Bu oyun, oyuncuların dijital evcil hayvanlar toplamasını, yetiştirmesini ve savaştırmasını içerir. Oyunun temel yapısı, oyunculara katkılarına göre ödül dağıtan bir sistem üzerine kurulmuştur.

AXS Coin’in Özellikleri

  • Token Türü: AXS, Ethereum blok zinciri üzerinde ERC-20 standardında bir token’dır. Yönetim (governance) tokenı olarak işlev görür.
  • Kullanım Alanları: AXS token sahipleri, Axie Infinity ekosisteminin yönetiminde söz sahibi olabilirler. Oyunun gelecekteki gelişim yönü, ücret yapıları ve diğer önemli kararlar hakkında oy kullanabilirler.
  • Toplam Arz: 270 milyon AXS.
  • Dolaşımdaki Arz: 132 milyon civarında (2021 verilerine göre).
  • Tarihi Fiyat Değerleri: AXS, piyasaya sürülmesinden bu yana önemli bir değer artışı yaşamıştır. En düşük değeri 0.1234 dolar iken, en yüksek değeri 165.37 dolar olarak kaydedilmiştir.

AXS sahibi ve kurucu kim?

Proje, Vietnam’da kurulmuş Sky Mavis isimli bir oyun firması tarafından 2018 yılında geliştirildi. Axie’nin ekibi 25 kişiden oluşmaktadır ve ana ofisi Vietnam’ın Ho Chi Minh şehrinde yer almaktadır.

CEO görevinde olan Trung Thanh Nguyen, 19 yaşındayken e-ticaret platformu kurmuştur. 10 milyon dolara yakın fon toplayan Nguyen’in girişimi aktif olarak faaliyet göstermektedir. Nguyen, Axie Infinity projesinin pazarlama kısmında yoğun olarak çalışmaktadır.

Aleksander Leonard Larsen, COO görevini yerine getirmekte ve projenin iş geliştirmesine destek olmaktadır. Aynı zamanda, Blokchain Game Alliance topluluğunda yönetim kurulundadır. Online oyunlarda da ciddi başarılar elde eden Larsen, Norveç’in Dota 2 Milli Takımı’nda ülkesini temsil etmiştir.

Axie Infinity nedir?

Axie Infinity, “kazanmak için oyna” mottosuyla oluşturulmuş bir platformdur. Axie Infinity dünyasında oyuncular, ekosisteme katkı sağladıkça, ödüllendirilir ve gelir elde ederler.

Projenin izahnamesinde de belirtildiği üzere Pokémon dünyasından büyük ölçüde esinlenilmiş. Oyuncular, farklı özelliklerdeki evcil hayvanları toplayıp büyütebiliyorlar. 

Axie evrenine ait genetik veriler ve sanat varlıkları (kozmetik) üçüncü parti erişimine açık bırakılmıştır. Böylelikle, topluluk geliştiricilerinin Axie evreni için araç geliştirmesinin önü açılmıştır.

Token kısaltması, Axie Infinity Shards baz alınarak oluşturulmuştur. AXS kazanmak için üç adet yöntem var. “Stake” ederek, oyunu oynayarak ya da sistemdeki oylamalara katılmak AXS getirisi sağlayabilirsiniz.

Axie Infinity, blok zinciri temelli oluşturduğu yönetim yapısı ile oyuncuların aktif olarak oyunun işleyişinde söz sahibi olmasını amaçlar.

Buna ek olarak, proje, “topluluk hazinesi” isimli bir fonu bu seneden itibaren oluşturmaya başlayacak. Stake ödüllerinin, belirli yüzdelerini lineer aralıklarla bu fona aktaracak. Topluluk hazinesi sayesinde mali politikalar oluşturulacak. Ayrıca, turnuva ya da etkinliklerin tertip edilmesinde oluşturulan fondan yararlanılacak.

AXS nereden satın alınır?

AXS token’ı kırka yakın borsada işlem görmektedir. Binance, Huobi gibi popüler kripto para borsalarından satın alabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra, Uniswap, Sushiswap ve 1inch merkeziyetsiz borsalardan da AXS satın alabilirsiniz.

Verilerle Axie Infinity

Tüm zamanlara ait verileri incelemek için nonfungible.com ve DappRadar platformunlarından yararlandım.

Tüm zamanların satış miktarına baktığımızda, Axie Infinity satış miktarı olarak dördüncü sırada yer alıyor.

Sadece oyun kategorisinde tüm zamanların hacmine göre sıralama yaptığımızda ise projenin ikinci sırada yer aldığını görüyoruz.

Koleksiyon açısından NFTleri değerlendirecek olursak, Axie Infinity’nin en yüksek hacme sahip olduğunu görüyoruz. Bu miktar, ilk NFT serisi olma özelliğine sahip olan Crypto Punks koleksiyonun hacminden bile fazla.

Bugüne kadarki en pahalı Axie karakteri satışları

Axie Infinity dünyasında bazı ender karakterler bugüne kadar on binlerce dolara alıcı buldu. 2020’nin ortalarında bir axie, 300 ETH karşılığında satın alındı ve bu da o dönemin fiyatlarıyla 130 bin dolara karşılık geliyordu. Axie’ler, 2021’de de on binlerce dolara alıcı bulmaya devam etti. Aşağıdaki tabloda Axie Infinity oyununda bugüne kadarki en pahalı satışlar görülüyor.

AXS teknik analiz

Mayıs ayında kripto para piyasalarından büyük ölçüde para çıkışı olmuş ve Bitcoin başta olmak üzere birçok altcoin ciddi değer kaybetmişti. AXS token 2.86-3.43 bölgesinden destek alarak düşen trendini kırdı. Ardından gelen fiyat artışıyla tüm zamanların en yüksek bölgesini test etti. RSI değerine bakarak “overbought” durumunda olduğunu söylememiz mümkündür. 

AXS coin grafiği
AXS coin grafiği

Sonuç

Axie Infinity Şubat ayında yayınladığı metriğe göre yaklaşık 30.000 oyuncu sayısına ulaşmıştır. Oyunun popüleritesi ve oynanabilirliği arttıkça projeyi olumlu olarak etkilemesi muhtemel gözüküyor. Axie Infinity blok zinciri oyununun nasıl oynandığını ve AXS ödüllerinden faydalanma sürecini anlattığımız videomuzu da izleyebilirsiniz. Yeni ve güncel içerikleri kaçırmamak için Uzmancoin YouTube kanalımızı mutlaka takibe alın ve zile tıklayarak bildirimleri açın. 

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl