Blok zinciri tabanlı popüler oyunlardan Axie Infinity’de “unlock” korkusu yaşanıyor. Projede erken dönem yatırımcılara ve pay sahibi kişilere ait yaklaşık 21 milyon 500 bin token’ın kilidinin açılması bekleniyor. Bu süreçte oyunun ekosisteminin temelini oluşturan AXS token’ı bugün 8.45 doları görerek son bir yılın en düşük seviyesine indi.

AXS, haftalık bazda değerinin yaklaşık yüzde 25’ini kaybetti. Son yedi gün içinde piyasa değerine göre ilk 100 kripto para arasında en çok değer kaybeden kripto para oldu.

AXS, haftanın olumsuz performansının bir sonucu olarak, geçen yılki yüzde 93.2 ve Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 164.90 dolardan yüzde 95 oranında düşüş kaydetti.

Değeri, son 30 gün içinde yarıya indi

Kayıplar bir önceki aya göre daha da artarken kripto para piyasası veri platformu CoinGecko, yaklaşık yüzde 34.6’lık bir düşüşe işaret etti. Dijital varlığın değeri son 30 gün içinde yarı yarıya azaldı. Küçük bir toparlanmanın ardından piyasa değerine göre 61. en büyük kripto para konumunda olan AXS, bu haberin yazıldığı saat itibarıyla yaklaşık 8.45 dolardan işlem görüyor.

AXS’deki düşüş, daha önce belirlenen plan doğrultusunda, özel yatırımcıların token’larının kilitlerinin açılarak piyasaya sürülecek olmasından kaynaklanıyor. Yatırımcıların token’larını aldıktan sonra elinden çıkarmalarının fiyatta düşüş getireceği korkusu, AXS’in çöküşünün ana sebebi olarak görülüyor.

Token Unlocks’un istatistiklerine göre, değeri 185.7 milyon doların biraz üzerinde olan yaklaşık 21 milyon 543 bin AXS token’ı (toplam arzın yaklaşık yüzde 8’i), 15 saatten kısa bir süre içinde Axie’nin özel yatırımcılarına ve pay sahiplerine dağıtılacak.

“Bu son kilit açma olacak”

Axie’nin Whitepaper’ına göre, 21 milyon 543 bin AXS token’ından özel yatırımcıların 2.16 milyon AXS token’ı alması bekleniyor. Axie Infinity ve Sky Mavis COO’su Aleksander Leonard Larsen’e göre bu dağıtım aynı zamanda son kilit açma işlemi olacak.

Larsen yaptığı açıklamada, Axie’nin arkasındaki oyun stüdyosu Sky Mavis’in yaklaşan kilit açma işleminde “tek bir token bile satmayacağını” da sözlerine ekledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl