Ayı piyasası 12 binden fazla kripto parayı yok etti

Bitcoin 69 bin dolara ulaştığı Kasım ayından bu yana durmaksızın düşerken, piyasadan silinen meblağ ise 2 trilyon doları aştı. Veri sağlayıcısı şirket Nomics ise piyasayı yok olan kripto paralar ve token'lar üzerinden farklı bir şekilde yorumladı.

Bitcoin’in lokomotif olduğu kripto para piyasası; küresel ekonomik kriz, jeopolitik gerginlikler ve tedarik zinciri sorunları derken her geçen gün düşerken, Kasım ayında 3 trilyon doları bulan toplam değer de 2 trilyon dolardan fazla kayıp yaşamış durumda.

12 binden fazla kripto para/token “zombi” oldu

Veri sağlayıcı şirket Nomics’in rakamlarına göre ise son düşlerle birlikte 12 binden fazla kripto para yok oldu. Aslında tam anlamıyla “yok olmak” terimi kullanılmıyor. Çünkü bu kripto paralar ve token’lar hala yerlerinde duruyorlar ancak bu varlıklarla yapılan işlemler sıfıra inmiş durumda… Yani teknik olarak “ölmemiş” olsalar bile neredeyse bir zombi gibi yaşayan ölü halindeler. Nomics, verilerini rakamlara dökerken 1 ay boyunca hiçbir şekilde işlem yapılmayan coin’leri baz aldı.

2022, diğer yılları katladı

Şirketin verilerinde 2022 yılının bu anlamda açık ara en önde olan sene olduğu görülüyor. 2017’de 1 aylık süre boyunca sadece 4 coin/token zombi haline gelirken, 2018 ayı piyasasında ise bu rakamın 136 olduğu görülüyor. 2019’da 766’ya yükselen rakam 2020’de 1500, 2021’de ise 3700 oldu. Yani 2022 yılı tek başına diğer yılların toplamının 2 katını bile geride bıraktı.

En büyük darbe Terra LUNA çöküşüyle geldi

Nomics şirketi konuyla ilgili raporunda, düşüşlerin Rusya-Ukrayna savaşıyla başlamasına rağmen bu kripto para ve token’lara asıl darbenin ise Terra LUNA çöküşüyle geldiğini belirtti. Bu çöküşün ardından Three Arrows Capital ve Celsius gibi şirketler de iflas etmişlerdi. Bitcoin ve Ethereum’da fiyat diplere inse de, birçok risk iştahı yüksek olan kripto paradan çıkışlar ise zirve yapmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl