Bitcoin’de ayı piyasası artık geride kalmış olabilir: Glassnode raporu

Zincir üstü veri platformu Glassnode, son raporunda ayı piyasasının artık geride kalmış olabileceğini belirtti. Bitcoin'in dip seviyelerden %100'lük sert yükselişine rağmen hala önemli bir yatırımcı kitlesi tarafından "hodl" edildiği belirtilen raporda "Ayı piyasası şartlarının artık geride kalmış olabileceğini belirtebiliriz. Ya da en azından ayı sezonunun en kötü günlerinin geçtiğini söyleyebiliriz" denildi.

Glassnode, ayı sezonunun sona ermiş olabileceğine yönelik bir rapor yayımladı. Raporda, altın ile Bitcoin korelasyonundaki artışın bankacılık krizine dayandırıldığı görülürken, yatırımcıların artık güven aradığı belirtildi.

Önemli zincir üstü verilerin paylaşıldığı rapordan öne çıkan bölümler şu şekilde:

“Temelden değişmiş olabilir”

Bitcoin son haftalarda gösterdiği sert çıkış ile, 2021’deki ATH’den bu yana çeyreklik bazdaki en güçlü performansını (%70) sergiledi. Bitcoin ayrıca sene başından bu yana en çok getiri sağlayan varlık oldu. 2022’nin tersine, yaşanan bu güçlü piyasa performansı, bize gidişatın temelden değişmiş olabileceğini gösteriyor.

“Altın ile korelasyonun artışı…”

Son 12 aydaki ilginç gelişmelerden bir tanesi de altın ile Bitcoin arasındaki korelasyonun ciddi şekilde artmasıydı. 30, 90 ve 365 günlük bazda iki varlığın korelasyonu hala çok kuvvetli duruyor. ABD’deki bankacılık krizinin de etkileriyle bu kuvvet her gün daha da artıyor. Bu durum, hem sağlam paraya olan ihtiyacı hem de yatırımcıların gittikçe artan 3. taraf korkusunu net şekilde gösteriyor.

“Toplam arzın yüzde 32’si kârda”

Sene başından bu yana yaşanan yükselişler hala gücünü koruyor. Buradaki en büyük etken ise kârda olan ancak hala satılmayan coin’lerin fazlalığı… 2023 yılı itibarıyla 6.2 milyon BTC kâra geçmiş durumda. Bu rakam ayrıca toplam arzın da %32’sine denk geliyor.

“Hodler’lar tutmaya devam ediyor”

Bitcoin fiyatı diplerden bu yana yüzde 100 artmasına rağmen satılan coin’lerde hala artış olmaması dikkat çekiyor. Burada önemli olan konulardan bir tanesi de, en geç 3 ay önce alınmış olan coin’lerin toplam arzın yüzde 20’sinden azını oluşturuyor olması… Yani 3 aydan önce alınmış coin’ler toplam arzın %80’inden fazlasını oluşturuyor. 2022’deki tüm düşüşlere rağmen bu coin’ler yerini koruyorlar.

“Ayı piyasası şartları geride kalmış olabilir”

Tüm zincir üstü göstergelere baktığımız zaman ise ayı piyasası şartlarının artık geride kalmış olabileceğini belirtebiliriz. Ya da en azından, ayı sezonunun en kötü günlerinin geri kaldığını söyleyebiliriz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl