Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

ayı piyasası nedir

Ayı piyasası nedir?

Bugünlerde en çok konuşulan konulardan birisi de kripto para piyasasının “ayı piyasası” dönemine girip girmediğidir. Mart 2020’den beri çok sert bir yükselişe sahip olan Bitcoin’in ardından, diğer kripto paralar da hatrı sayılır bir yükseliş gösterdi. Elbette Bitcoin’in yükselişi konuşulurken bir de bu yükselişin ardından gelecek olan ayı piyasası konuşuluyor. Peki bu ayı piyasası nedir? Ayı piyasası ne demek ve ayı piyasası ne kadar sürüyor? Gelin hep birlikte bu konuyu inceleyelim. Yazımızda, geçmişte yaşanmış ayı piyasalarına da değineceğiz.

Yazımızda ayı piyasası nedir sorusuna cevap verdikten sonra, ayı piyasasının oluşma sürecine, geçmişte yaşanan ayı piyasalarına da değineceğiz.

Ayı piyasası ne demek?

Öncelikle söylemeliyiz ki ayı piyasası olarak bahsedilen terim sadece kripto para piyasası için geçerli değildir. Nasıl yani? Bildiğiniz gibi Bitcoin, ortaya çıkmadan önce de yatırmcıların, hisse senedi alıp satabildiği borsalar mevcuttu. Yani ayı piyasası, finans piyasaları için onlarca yıldır kullanılan bir terimdir.

Ayı piyasası nedir? Yatırımcıların, piyasanın geleceğiyle ilgili fikirlerinin olumsuz olduğu, ekonomik olarak büyümenin azaldığı, işsizliğin arttığı ve piyasada bulunan varlıkların fiyatının düşme trendine girdiği, genel piyasa durumunu anlatan bir terimdir.

Ayı piyasalarında, yatırımcıların durumun parlak olmadığını düşünürler. Bu nedenle, hisse senedi ya da kripto para gibi yatırım araçlarından uzak dururlar. Yani yatırımcıların beklentileri negatiftir.

Elbette bu kötü gidişin ardından, piyasalara giren kişilerin sayısı da azaldığı için düşüş başlar. Bu düşüş, piyasalarda bahsedilen genel düzeltmelerden farklıdır ve sürekliliği olan bir düşüştür.

Ayı piyasasında meydana gelen düşüşler, boğa piyasasında meydana gelen yükselişlerden daha can sıkıcı ve zorlayıcıdır. Özellikle herhangi bir tecrübeye sahip olmayan yeni yatırımcılar, panik alımları ve satışları yaparak yüksek zararın altına girebilir.

Diğer yandan tecrübeleri yatırımcıların ayı piyasalarında uyguladığı stratejiler de boğa piyasasından farklılık gösterir.

Ayı piyasasının meydana gelmesini sağlayan koşullar

Boğa piyasasının meydana gelmesi için birkaç şartın meydana gelmesi gerekiyor. Ayı piyasası için de boğa piyasasının tam tersi diyebiliriz.

Yatırımcıların, ekonomik gidişattan memnun olmadıkları için, yatırım yapmazlar. Bu durumu şirketlerin, istihdam sağlamak amacıyla yaptığı yatırımların azalması izler. Yani ekonomik büyüme yetersiz ve yatırım yapılmıyor. Bu durumda işsizlik artacağı için, büyük çoğunluk harcama yapamayacaktır. Öte yandan, yatırımcılar ayı piyasasında sahip oldukları varlıkları satmayı tercih edeceklerdir.  Harcama, yani tüketim olmadığı için şirketlerin ciroları ve kârları azalır. Bu durumda da yine istihdam sağlanamayacağı için bu durum devam eder.

Ayı piyasalarında sıkça görülen “oversold” yani fazla satış görme durumu hakkında detaylı bilgi almak için bağlantıya tıklayarak yazımıza ulaşabilirsin.

Ayı piyasası ne kadar sürer?

Bu duruma kesin bir cevap vermek hiçbir şekilde mümkün değildir. Ayı piyasası haftalar, aylar sürebilirken yıllar da sürebilir. Zaten Mart 2020’den beri içinde bulunduğumuz kripto para boğa koşusunu, birçok yatırımcı 2018 ayı piyasasından beri bekliyordu.

Geçmişte yaşanan ayı piyasası örnekleri

Geçmişte yaşanan ayı piyasalarına en yakın örneği yine Bitcoin’den verebiliriz. Lider kripto para, 2017 yılında değerine, değer katarak ilerledi ve 19700 dolar seviyesine kadar çıktı. Ardından boğa piyasası, ayı piyasasına dönüştü ve piyasada çok sert düşüşler meydana geldi.

Aşağıda gördüğünüz grafik de Bitcoin’in 2018’in ilk günlerinde başlayan düşüşünün, 2019’un son günlerine kadar devam ettiğini gösteriyor. Yani bu grafiği anlatmak için kurulabilecek en iyi cümle, Bitcoin’in 2018’den, 2019’un son günlerine kadar kesin bir ayı piyasası dönemine girdiği olacaktır.

ayı piyasası nedir

Ayı piyasasına verilebilecek en büyük örneklerden birisi de 1929 yılında Amerika’da başlayan ve tüm dünyada etkisini gösteren Büyük Buhran’dır. Hakkında onlarca yıldır birçok kitap yazılan Büyük Buhran, birçok ülkenin ekonomik küçülme içerisine girdiği bir dönemdir. Hatta Amerikalı iktisatçı J.K. Galbraith’in The Great Crash 1929 kitabında bu durumun intiharları da beraberinde getirdiğinden bahsedilir.

Öte yandan Büyük Buhran’ın ortaya çıkaran sebeplerden birisi de borsada yapılan spekülasyonlardır. Peki nasıl? Buradaki yatırım zinciri aslında biraz farklı işliyor. Yatırımcı, yatırım yapmak istediğinde, hisse senedi fiyatının sadece %10’unu ödüyor. Geri kalan %90’ı ise borsa simsarı bankalardan kredi çekerek tamamlıyor. Hisse senedinin fiyatı artınca, borsa simsarı ile yatırımcı kârı belirli oranda paylaşıyor. O halde bu sistemin süreklilik arz etmesi için ne gereklidir? Elbette satın alınan hisse senedi fiyatının sürekli yükselmesi lazım ki borsa simsarı, bankadan aldığı krediyi ödeyebilsin. Ancak bu mümkün olmadı. Bu simsarlara bankalar tarafından verilen borçlar bir hayli arttı ve ve krizin başlagıcından hemen önce 8 milyar dolara kadar çıktı. Ödenmesi mümkün olmayan borçlar, krizi etkileyen faktörlerden birisi oldu.

Ayı piyasasının varlığı nasıl anlaşılır?

Ayı piyasasının varlığından bahsetmek için teknik olarak, piyasanın bir düşüş trendi içerisinde olduğunu görmek gerekir. Bunun için en çok söylenilen oran borsanın yüzde 20’den fazla değer kaybetmesidir. Ancak kripto para piyasaları, klasik finans araçlarından daha farklıdır. Dolayısıyla, yüzde 20’lik bir değer kaybı söz konusu olduğunda kesin bir ayı piyasasının varlığından bahsetmek de yanlış olur. Ancak siz yine de kendi yatırımınızı, kendiniz yapmaya özen gösterin.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl