SegWit2x nedir, B2X alabilmek için ne yapmalı?

Sürpriz bir şekilde yeniden gündeme gelen SegWit2x, yarın hayata geçiriliyor. SegWit2x hard fork'uyla birlikte gelecek B2X nasıl alınabilir? İşte detaylar.

Bitcoin’de SegWit’in ardından SegWit2x süreci Kasım ayında başlamıştı. New York Anlaşması gereği SegWit’in arından sıra SegWit2x‘e gelmişti.

Ancak o dönem Bitcoin topluluğunun büyük bir kısmı SegWit2x’i istemedi. SegWit2x’in Bitcoin’e zarar vereceği görüşünde olan topluluk, SegWit2x destekçileri ve ekibine yaptıkları baskıların sonucunda bu güncellemenin rafa kalkmasını sağladı.

SegWit2x, Bitcoin ağındaki blok boyutu limitini artırarak işlemleri daha hızlı onaylayabilmek için getirilecek olan bir güncellemeydi.

Bununla birlikte SegWit2x uzun aranın ardından sürpriz bir şekilde tekrar gündeme geldi. Projenin resmi internet sitesi, SegWit2x’in 501451. blokta hayata geçirileceğini duyurdu. 501451. blokun da Türkiye’de yarın akşam saatlerine denk geleceği tahmin ediliyor.

Projenin kurucusu ve lider geliştiricisi Jaap Terlouw, Bitcoin ağında komisyon ve işlem hızı konularını ele almayı amaçladıklarını ve şu anda Bitcoin’in ödeme aracı olarak kullanılmasının imkansız olduğunu söyledi. Terlouw ayrıca Bitcoin‘e sahip olanların aynı oranda SegWit2x’in ardından oluşacak B2X coinini bedavadan alabileceklerinin sözünü verdi.

B2X alabilmek için yapılması gerekenler

Kasım ayında etkinleştirilecek olan SegWit2x’i destekleyen birçok borsa bulunuyordu. Bunlar arasında Bitfinex, Bittrex, BTCC ve Coinbase gibi sektörün devleri de yer alıyordu. Ancak bildiğiniz üzere tartışmaların ardından bu proje rafa kaldırılmıştı. Dolayısıyla tekrar gündeme gelen – kendisini yeni olarak adlandıralım – yeni SegWit2x’i bu borsaların destekleyip desteklemeyeceğine dair kesin bir bilgi yok. Herhangi yeni bir duyuru yapmadılar.

Şimdilik yeni SegWit2x’i destekleyeceğini bildiren bilinen borsalar HitBTC ve YObit.net.

Eğer Bitcoin’lerinizi SegWit2x’in gerçekleştiği tarihte bu borsalarda bulundurursanız Bitcoin’lerinize eşdeğer oranda bedavadan B2X verecekler.

Bunun dışında donanım cüzdanlarına gelirsek Ledger firması henüz bu yeni SegWit2x konusunda resmi bir açıklama yapmadı. B2X alabilmek için uygulama üzerinde bir araç yayınlayabilirler, muhtemelen yayınlayacaklardır ancak kesin bir şey yok. Private key’inizin kontrolü sizde olduğundan daha sonra da B2X’i bir şekilde alabilirsiniz.

Yeni SegWit2x’in teknik olarak getirecekleri arasında blok boyutunun 4 MB’a çıkarılması ve blokların üretim hızının 2.5 dakikaya indirilmesi gibi önemli yenilikler bulunuyor. Ekibin yol haritasına göre Lightning Network ve akıllı sözleşme desteği de getirilecek.

Dolandırıcılık iddiası

Son olarak bunun bir dolandırıcılık hamlesi olabileceğine dair güçlü iddialar olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Birincisi orijinal SegWit2x ekibi değiller. Bunun yanı sıra sadece birkaç borsanın desteğini alabilmiş durumdalar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl