Bakana kripto işlemlerini yasaklama gücü veren tasarı tartışma yarattı

ABD Hazine Bakanlığı'na, şirketlerin kripto para işlemleri yapmalarını ve borsalarla etkileşime girmelerini yasaklama yetkisi veren "Amerika Rekabet Yasası" gündemin en çok tartışılan konularından biri oldu. Kripto para toplulukları da yasadaki bu madde konusunda "acil durum" çağrısı yapıyorlar.

ABD’deki kripto para endüstrisi Hazine Bakanlığı’na verilme ihtimali olan bir yasal güç hakkında alarm zillerini çalmaya başladı. Bu hafta başında ABD Temsilciler Meclisi’ne sunulan bir yasa tasarısı olan Amerika REKABET Yasası’ndaki bir madde, bir şirketin hesaplarının kripto paralarla ya da kripto para borsalarıyla etkileşime girerek faaliyette bulunduğunun tespit edilmesi halinde, Hazine Bakanı’nın işlemleri engellemesine veya bu işlemlere belli şartlar koymasına izin veriyor.

Orijinal yazımında büyük harflerin kullanıldığı dikkat çeken tasarının Rekabet Yasası olarak adlandırılma sebebi olarak ise, Çin ile ekonomik rekabetin daha güçlü şekilde sürdürülebilmesi gösteriliyor.

“Bu güç bir bakanda olmamalıdır”

Kripto para endüstrisi düşünce kuruluşu Coin Center da bu konuyla ilgili uyarıda bulunan kurumlardan biri olarak göze çarpıyor. Kuruluş konuyla ilgili yazdığı bir metinde, bu yasanın Hazine Bakanı’na, ABD’li tüm finansal şirketlerin ABD yargı bölgesinde bulunmayan kripto para borsalarıyla ya da bazı cüzdanlarla etkileşime girmesini engelleme ya da hakkı tanıdığını belirtti. ABD’li olmayan bir madencinin onayladığı işlemin geçersiz sayılması da yine maddenin kapsamı içinde…

Coin Center’ın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Açıkçası, Hazine Bakanı’na finansal kurumların (kripto para borsaları dahil) müşterilerine kripto para ağlarına erişim sunmasını yasaklama konusunda kontrolsüz bir takdir yetkisi verilmiş olacak. Bakan, yetkiyi hemen kullanamayabilir ancak, bu güç bir bakanda olmamalıdır”

Aslında ABD Hazine Bakanı’nın şu anda da buna bezer bir yetkiye sahip olduğu belirtiliyor. Daha kısıtlı bir müdahaleye izin veren yetkinin süresi ise 120 gün ve eğer Hazine Bakanı bu dönemde herhangi bir ekstra müdahaleye ihtiyaç duymazsa, 120 gün sonunda bu yasak kalkıyor. Bakan ayrıca müdahalesinin ardından bir de kamu düzenlemesi bildirimi yayımlamak zorunda…

Coin Center’a göre, Hazine Bakanı’nın kısıtlayabileceği finansal işlem türlerine açıkça dijital varlıklar eklemenin yanı sıra, yeni yasa tasarısı 120 günlük süreyi de ortadan kaldırıyor.

Tasarıda vatandaşlar için kripto paraların faydalı görüldüğü söylense de, suçluların da bu yolla yurt dışına para çıkarabildikleri ve kara para aklayabildikleri belirtildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl