Bakkt’ın Bitcoin sözleşmeleri için beklenen tarih resmen açıklandı

Bakkt, fiziksel teslimli Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin 23 Eylül'de piyasaya sürüleceğini duyurdu. Bitcoin, habere hızlı tepki verdi.

Bakkt, fiziksel teslimli Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin Eylül ayında resmen piyasaya sürüleceğini bildirdi.

Bakkt tarafından bugün yapılan açıklamada, 23 Eylül’de Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin kurumsal müşterilere sunulacağı duyuruldu.

Haber, yakında faaliyete geçecek olan Bakkt platformunun geçtiğimiz yıl bir dizi gecikme yaşamasının ardından memnuniyetle karşılandı. Haberin etkisi ile Bitcoin, 10,100 dolar seviyelerinden 10,475 dolara kadar çıktı. En büyük kripto para TSİ 18.50 itibari ile 10,415 dolardan işlem görüyor.

Dünyanın en büyük borsası olan New York Borsası’nın ana şirketi Intercontinental Exchange (ICE) tarafından geliştirilen Bakkt, geçtiğimiz Temmuz ayında Bitcoin sözleşmeleri için kullanıcı kabul testlerine başladığını açıklamıştı. New York Finansal Hizmetler Departmanı’ndan (NYDFS) gerekli lisansın alınması sonrası sözleşmelerin tam olarak ne zaman piyasaya sürüleceği de kesinleşti.

Bakkt neden önemli?

Her şeyden önce Bakkt’ın arkasında güçlü ve köklü kurumlar bulunuyor. Bunların en başında New York Borsası’nın ve dünyanın pek çok yerindeki birçok borsanın işletmecisi Intercontinental Exchange geliyor. Daha sonra Bakkt’ın yatırımcıları arasında Microsoft ve Starbucks gibi şirketler var.

Diğer yandan Bakkt’ın listeleyeceği vadeli işlem sözleşmeleri, fiziksel Bitcoin teslimli olacak. Şu anda CME ve CBOE gibi borsalarda işlem gören vadeli sözleşmelerde teslimat nakdi uzlaşma yoluyla yapılıyor. Bakkt’ta listelenecek olan sözleşmeler ise fiziki teslimli olacak, yani sözleşme doğrudan Bitcoin’le işlem görecek. Vade sonunda Bitcoin teslim edilecek veya alınacak. Dolayısıyla fiziksel teslimli vadeli işlem sözleşmelerinin Bitcoin’e olan talebi etkileyeceği düşünülüyor.

Son olarak Bakkt yalnızca vadeli işlemlere aracılık etmeyecek, bunun yanı sıra Bitcoin’in günlük hayatta kullanımını kolaylaştıracak çözümler de getirecek. Geçtiğimiz aylarda şirketin Starbucks’a kahve zincirinin mağazalarında Bakkt altyapısıyla Bitcoin ödemelerine izin vermesi koşuluyla azımsanmayacak miktarda hisse verdiği yazılmıştı. Bu ödemelerin Bakkt Pay adında halihazırda geliştirilen mobil uygulama üzerinden yapılacağı düşünülüyor. Bakkt, geçtiğimiz Haziran ayında Google’ın eski kullanıcı deneyimi danışmanı Chris Peterson’u Bakkt Pay çalışmalarına rehberlik etmesi için işe almıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl