Bank of America’dan Coinbase uyarısı: Tahminler aşırı iyimser

BofA (Bank of America) analistleri, kripto para borsası Coinbase’in işlem hacimlerinin rakip FTX’in batışından bu yana ilk kez geçen ay zayıf olduğunu ancak Wall Street’in şirket ve genel olarak kripto için önümüzdeki yıl hakkında hala çok iyimser düşündüğünü söyledi.

Analistler, Coinbase borsası için bu yılki konsensüs gelir tahmininin hâlâ aşırı iyimser olduğuna inanıyor. Bank of America analistleri, hisse senedinin görünümünü nötrden underperform’a (düşük performans) çekerken fiyat hedefini de 50 dolardan 35 dolara indirdi.

Tavsiye notu sonrası hisselerde düşüş

Bu indirim, Coinbase’in personelinin yaklaşık yüzde 20’sini işten çıkaracağını, kullanıcı etkinliği, işlem geliri ve bazı işletme giderleriyle ilgili tüm yıl ölçümlerinin kasım ayındaki tahminlerle aynı olmasını beklediğini söylemesinden bir gün sonra geldi. BofA, Coinbase’deki işten çıkarmaların personelinin yüzde 35’ine denk geldiğinin de altını çizdi. Not indirimi, borsa açılmadan önce hisselerin yüzde 3.6 düşüşle 41.68 dolara gerilemesine sebep oldu.

CoinGecko’nun verilerini referans gösteren BofA analistleri, Coinbase’deki işlem hacminin geçen ay yaklaşık 34 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ve bu rakamın son aylık ortalamalardan çok daha düşük olduğunu bildirdi. Analistler, CoinGecko tahminlerine göre Coinbase’in dördüncü çeyrek işlem hacminin 140 milyar dolar olduğunu ve bunun da geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 75’lik bir düşüşe işaret ettiğini kaydetti.

“Wall Street tahminleri çok yüksek kalabilir”

“Sonuç olarak, 2023 için Wall Street işlem hacmi/gelir tahminlerinin çok yüksek olabileceğini düşünüyoruz.” diyen analistler, bu tahminlerin hacimlerde büyük bir dönüş anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.

Analistler, Coinbase için dördüncü çeyrek işlem hacmi tahminlerini 156 milyar dolardan 142 milyar dolara düşürdü. Ayrıca bu çeyrek için işlem geliri tahminlerini de 352 milyon dolardan 321 milyon dolara indirdiler.

“Hisseler üzerinde baskı oluşabilir”

Analistler, Wall Street’in 2023 tahminlerinin beklenenden önemli ölçüde daha düşük çıkabileceği, bu sebeple de hisseler üzerinde muhtemelen baskı oluşacağı bildirildi.

Bu arada, Coinbase’in FTX sonrası pazar payı kazanabileceğini ve kripto ekosisteminin bir bütün olarak uzun vadede kalıcı bir güce sahip olduğunu düşünen analistler, kısa vadeli rüzgarların devam edeceğine ve bunun da Coinbase hisselerinin geride kalmasına neden olacağını vurguladılar.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl