Bank Of America, resesyon için 3. çeyreği işaret etti

ABD'nin en büyük bankacılık kuruluşlarından Bank of America (BofA) kısa süre önce yaptığı açıklamada, Fed'in bu yıl üç kez daha faiz artırımına gitmesini beklediğini bildirmişti. Dev banka, nihai faiz oranındaki beklentisi için yaptığı yeni açıklamasında ise resesyonun 2023'ün 3. çeyreğinde başlayacağını öngörüyor.

Geçtiğimiz günlerde Fed’in haziran ayında 25 baz puanlık bir artışla nihai faiz oranını yüzde 5.25 ila yüzde 5.5 aralığına yükselteceği beklentisinde olduğunu bildiren Bank Of America, resesyon için üçüncü çeyreği işaret etti. Yatırım bankası, “Talep kaynaklı enflasyonun dayanıklılığı, Fed’in enflasyonu hedefe geri döndürmek için faizleri yüzde 6’ya yaklaştırmak zorunda kalabileceği anlamına geliyor” diyor.

“Resesyon 2023’ün 3. çeyreğinde başlayacak”

Banka analistlerine göre, ocak ayı faaliyet ve harcama rakamları, tüketicilerin Fed’in faiz artırım planının etkilerini hissetmeden önce kat etmeleri gereken bir yol olduğunu gösteriyor. Bu da yumuşak bir inişten ziyade bir gerileme ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ekonomistler konut ve imalat sektörlerinin halihazırda resesyonda olduğunu ve tüketici talebindeki bir gerilemenin tam bir resesyona yol açacağını belirtiyor. BoFa’nın baz senaryosuna göre resesyon 2023’ün üçüncü çeyreğinde başlayacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl