Bank of America: Sabit coin ve CBDC adaptasyonu kaçınılmaz

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Bank of America'nın analistlerinden sabit coin ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC'ler) değerlendirmesi geldi. Kurum analistlerine göre ABD en sonunda kendi CBDC'sini çıkaracak, ayrıca önümüzdeki birkaç yılda da sabit coin kullanımı ciddi şekilde artacak.

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Bank of America’ya göre, ABD en sonunda kendi CBDC’sini çıkarma yoluna başvuracak. Banka analistleri sabit coin kullanımının da önümüzdeki yıllarda ciddi şekilde artacağı yorumunu yaparken, dijital varlık teknolojisinin finansal kurumlar tarafından da benimseneceğini belirttiler.

ABD medyasından Bloomberg’in geçtiği habere göre BoA’nın kripto para analistleri Andrew Moss ve Alkesh Shah, 24 Ocak tarihli bir değerlendirme raporunda, sabit coin benimsenmesinin ciddi şekilde artmasını beklediklerini belirttiler:

“Finans kurumları dijital varlık saklama ve alım-satım teknolojilerini keşfettikçe ve ödeme şirketleri blok zinciri teknolojisini platformlarına entegre ettikçe, sabit coin’ler ile yapılan ödemelerin önümüzdeki birkaç yılda ciddi şekilde artacağını düşünüyoruz. Bu tür dijital paralar, çevrim içi banka hesapları ya da ödeme uygulamaları, ticari bankalar gibi özel kuruluşların sorumlulukları altındadır. Ancak CBCDC’ler böyle değildir. Onlar Fed gibi merkez bankalarına aittir. Bu ikisi birbirinden ayrılır ancak ikisinin de adaptasyonu kaçınılmaz olacak gibi gözüküyor”

Bilindiği gibi ABD son 1 yılda ciddi şekilde kendi CBDC’sini çıkarıp çıkarmama konusunda tartışmalar yaşıyor. Fed de son olarak, uzun süredir beklenen sabit coin raporunu yayımlamış ve kamuoyundan geri bildirim almak için 120 günlük bir süre belirlemişti.

ABD’nin hem ekonomik hem de askeri anlamda en büyük rakiplerinden olan Çin ise CBDC konusunda dünyanın en önde giden ülkesi konumunda… Çin, dijital yuan testlerini birkaç yıldır sürdürüyor ve kısa süre sonra başlayacak olan Kış Olimpiyatları’nda dijital yuan’ın kullanılmasını teşvik etmeye çalışıyor.

Dünyanın resmi ilk merkez bankası dijital parası ise geçen sene Bahamalar’da çıkarılmıştı. Paranın adı da “Kum Doları” olmuştu. Fransa, İsveç, Rusya, Hindistan da CBDC konusunda önemli adım atan diğer ülkelerin başında geliyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl