Bank of America’nın kripto yatırımcıları, yarı yarıya azaldı

Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasalarında yaşanan büyük düşüşler, yatırımcı morali üzerinde de etki sahibi oluyor. Bank of America'nın son araştırmasına göre kurumun kripto para kullanıcı sayısı Bitcoin'in zirve yaptığı Kasım ayına göre, Mayıs ayında yarı yarıya eridi. Araştırmada ayrıca bundan sonra kripto para yatırımı yapmayacağını belirtenlerin de sayısının arttığı kaydedildi.

Kasım ayında Bitcoin’in 69 bin dolarlık seviyeyle rekor kırdığı dönemden bu yana çok sert düşüşler yaşayan kripto para piyasaları, tarihinin en olumsuz ayı sezonlarından birini yaşarken, ABD’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Bank of America’nın da aktif kripto para kullanıcıları yarı yarıya azaldı.

Bank of America Enstitüsü’nün hazırladığı raporda, kurumun aktif kripto para kullanıcı sayısının Mayıs ayında 500 binin altına gerilediği, bu rakamın Kasım ayında ise 1 milyonun üzerinde olduğu belirtildi. Bitcoin’in son dönemde gördüğü en düşük seviye 18 bin doların hemen altı olurken, rapora göre fiyat düşüşleri, kripto paralara olan ilginin de azalmasını sağladı.

Bank of America Enstitüsü baş ekonomisti olan David Tinsley de raporda, “Bazı sabit coin’lerdeki çöküş, kripto para piyasalarının da ciddi şekilde ‘yerin dibine girmesine’ neden oldu” dedi.

Kripto para borsaları işlemlerinden bulundu

Enstitü, rakamları müşterilerin kripto para borsalarıyla yaptığı işlem sayılarına, yani bu platformlara gönderilen ve platformlardan alınan paralara bakarak buldu. Araştırma esnasında, hesap sahipleri anonim kaldı ve kişisel bilgiler enstitü tarafından da görülmedi. Bu çalışma Bank of America’nın tüm kripto para kullanıcıları hakkında çok net bir sonuç vermese de, genel hissiyat hakkında fikir verme açısından da önemliydi.

“Yatırım yapmayacağım” diyenlerin sayısı artıyor

Öte yandan raporda kripto para yatırımı yapmayı düşünmeyenlerin sayısının da arttığı belirtildi. Nisan ve Haziran aylarını kapsayan banka araştırmasına göre, kripto paralara daha önce yatırım yapmamış ve bundan sonra da yapmayı düşünmeyenlerin sayısı %21’den %30’a yükseldi.

“Hanehalkı toplam varlıklarının sadece %1’i”

Bank of America, kripto paraların ABD’deki hanehalkının toplam varlıklarının %1’inden daha azını oluşturduğunu da belirterek, “Az sayıda insan kripto paralarını güvenilir ve uzun vadeli bir yatırım olarak görüyor” değerlendirmesini yaptı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl