Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bank of America da Bitcoin vadeli işlemlerini açıyor

ABD'nin en büyük bankalarının Bitcoin hamleleri devam ediyor. Goldman Sachs'ın ardından ülkenin en büyük ikinci bankası olarak görülen Bank of Amerika'nın da Bitcoin vadeli işlemlerine başlamayı plânladığı hatta kısıtlı sayıda bazı müşterilerin bu işlemlere başladığı iddia edildi.

ABD’nin en önemli bankalarından biri olan Bank of America da Bitcoin vadeli işlemlerine başlıyor. Bankalar da birçok kurum gibi Bitcoin konusunda tedbirli davranırken, vadeli işlemlere ise daha açıklar. Bunun sebebinin ise vadeli işlemlerde gerekli olan yüksek miktarda marj olduğu belirtiliyor.

ABD medyasından Coindesk’in isimlerini açıklamadığı iki kaynağına dayandırdığı habere göre Bank of America’nın bir grup müşterisi vadeli Bitcoin sözleşmeleriyle alım satım yapmaya hazırlanıyor hatta bir bölüm bu hizmetten yararlandı ve işlem yaptı bile…

Bank of America da CME kullanacak

Hatırlanacağı üzere 3 yıllık bir kapanma sürecinin ardından bir başka dev yatırım bankası Goldman Sachs, Mart ayında trade masasını yeniden açmış ve Mayıs ayında da Chicago Ticaret Borsası (CME) vasıtasıyla Bitcoin kontratlarında işlem yapılmasına izin vermişti. Haberin kaynaklarından birine göre, Bank of America da bu işlemler için CME vadelilerini kullanacak. Bank of America’dan konuyla ilgili bir yorum ise henüz yapılmadı.

Geçmişte Bitcoin’e engel vardı ama şimdi…

Bu ay başında kripto paralar konusunda bir araştırma departmanı kuran Kuzey Karolina merkezli banka Mayıs ayında da stabil kripto para girişimi Paxos’un ağına katılmıştı. Banka 2018 yılında da finans danışmanları ve müşterilerinin Bitcoin bağlantılı ürünlere yatırım yapmasını tamamen yasaklamıştı ama birçok kurumda olduğu gibi bu politikanın da değiştiği görülüyor.

Bitcoin vadeli işlemlerini 2017’de başlatan CME, Mayıs ayında da Mikro Bitcoin ürünlerini müşterilerine sunmuş ve en büyük kripto paranın fiyat rallisinden yararlanmayı amaçlamıştı. Borsa bu senenin başlarında da, kurumsal katılımın bir parçası olarak en büyük Bitcoin vadeli işlem platformları arasında birinci sırayı almıştı.

Arcane Research’ün verdiği bilgiye göre de, Bitcoin vadeli işlem piyasasındaki açık pozisyon değeri şu anda 11.3 milyar dolar civarında… Bu rakam 13 Nisan’da en yüksek noktasına ulaşmıştı ve yaklaşık 27.3 milyar dolardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl