Banka çalışanı, kripto para almak için milyon doları zimmete geçirdi

Son dönemde LUNA/UST çöküşüyle ilgili haberlerin geldiği Güney Kore'de bu kez de kripto para yatırımı için bir zimmete geçirme olayı yaşandığı belirtiliyor. İddiaya göre bir banka çalışanı, 1.1 milyon dolar değerdeki Kore won'unu Bitcoin ve çeşitli altcoin'leri almak için sevgilisinin hesabına aktardı.

Güney Kore merkezli BNK Busan Bank’ta döviz departmanında çalışan bir kişi, yaklaşık 1.48 milyar Kore won’unu zimmetine geçirdi. Ülke medyasında yer alan haberlere göre aslında çalışan, fonları direkt olarak kendi hesabına geçirmedi. İsmi açıklanmayan bu kişi, aktarımları 9 Temmuz’dan 25 Temmuz’a kadar kademeli şekilde yaptı.

Denizaşırı ülkelerden gelen paraları aldı

Bankanın döviz biriminde çalışan bu kişi, sistemi iyi bildiği için, deniz aşırı ülkelerden gelen fonları kullandı. Paraları direkt olarak kendi hesabına geçirmeyen ve sevgilisinin hesabını kullandığı belirtilen banka çalışanının ne kadarlık kripto para alımı yaptığı veya alım yapıp yapmadığı konusunda ise bilgi verilmedi. Haberde sadece, zimmete geçirmenin kripto para alımı amaçlı yapıldığı yazıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan BNK Busan Bankası ise çalışanı mahkemeye vereceğini belirtti.

50 milyon dolarlık zimmete geçirme 10 yıl sonra fark edildi

Güney Kore’de son olarak ise akıllara durgunluk verecek bir zimmete geçirme olayı daha yaşanmıştı. 2012’den bu yana toplamda 53.6 milyon dolarlık Kore won’unu zimmetine geçiren bir banka çalışanının yaptıkları yaklaşık 10 yıl sonra bu sene fark edilmişti. Woori Bank’ta yaşanan bu olay dışında bu sene toplamda 10 zimmete geçirme olayının rapor edildiği belirtiliyor.

Ülkenin Finansal Kontrol Birimi’nin ise bu tarz olayların çok daha az yaşanması için bankaların çok sert tedbirler almalarını zorunlu kılacak bazı regülasyon kurallarını getireceği bildirildi.

Güney Kore, kripto para regülasyonlarının da en sert uygulandığı ülkelerin başında geliyor. Özellikle bu yılın Mart ayında uygulamaya konulan kurallar sebebiyle onlarca küçük ve orta ölçekli borsa kapanmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl