Merkezi Sistemin Faturası Bankaya Ağır Oldu: 60 Milyon Dolar Zarar

Kripto paralara olan ilginin her geçen gün arttığı Afrika'da bir devlet bankası merkezileşmeyle ilgili çok acı bir ders aldı.

kredi-karti

Güney Afrika Postanesi’nin bankacılık iştiraki olan Postbank’ta şüpheli bazı çalışanların bankanın ana anahtar kodlarıyla müşterilerin hesaplarından yaklaşık 3.2 milyon dolar çaldığı bildirildi. Bunun sonucu olarak ise banka tam 12 milyon müşteri kartını yenilemek zorunda kalacak.

Çalışanların kodları Aralık 2018’de eski bir veri merkezinden kopyaladığı ve 2019’un Mart ayından Aralık ayına kadar kodlarla 25 bin işlem yapıldığı ifade ediliyor. Bunun sonucunda çalışanlar, müşteri hesaplarından yaklaşık 3.26 milyon dolar (56 milyon rand) çaldılar.

Ana anahtar, sahibinin bankanın işlemlerinin şifrelerini çözmesine ve değiştirmesine olanak tanıyan 36 haneli bir kod veya şifreleme anahtarı. Bu anahtar, ayrıca müşteri kartları için anaharlar oluşturmak için kullanılıyor.

Bankaya faturası 60 milyon dolar olacak

Ancak uzun vadede bu hırsızlığın faturası banka için çok daha fazla olacak. Müşteri kartlarıyla devlet yardım kartlarının değişmek zorunda olmasının bankaya 60 milyon dolarlık bir bedel çıkacağı belirtildi.

Postbank haberlerinin çıktığı bu dönemde Afrika’da kripto para birimlerine olan ilginin artması da dikkat çekiyor. Hatta bununla ilgili Amazon Prime tarafından bir belgesel bile hazırlandı.

Bitcoin hacmi rekor tazeledi

Mayıs ayında Afrika’da Bitcoin alım satım hacmi iki hafta içinde rekor tazeledi. Özellikle Kenya’da Bitcoin’in Google aranmalarının ciddi şekilde arttığı gözlemlendi.

Bir Bitcoin hayranı olan ve bunu sürekli dile getiren Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey de Kasım ayındaki bir Afrika gezisinin ardından “Geleceği Afrika belirleyecek (özellikle de Bitcoin)” diye tweet atmış, daha sonra da 2020 yılı içinde birkaç ay Güney Afrika’da yaşamayı planladığını açıklamıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl