ABD Bankacılık krizi Avrupalıları telaşlandırdı: Kripto uzmanları alıyorlar

ABD'de mart ayında başlayan bankacılık krizinin bitip bitmediği konusu hala tartışılırken, kripto şirketlerine hizmet veren finans firmaları ise aldıkları yoğun talepten ötürü uyum ve regülasyon konusundaki uzman kişiler için birbirleriyle yarışmaya başladılar.

ABD’deki bankacılık krizinin ardından başta İsviçre olmak üzere birçok Avrupalı şirket ve bankaya hücum eden kripto şirketleri, bu bölgedeki firmaların da dengesini bozdu.

Bloomberg’in haberine göre Greengage Global Holding, BCB Group, Blockbank ve Fiat Republic gibi kripto odaklı şirketler, yeni müşterilerinin para aklama regülasyonları ile diğer standartları karşılayıp karşılamadığı konusunda çalışacak olan ekiplerini büyütmeye çalışıyor.

Standart maaşlara %20 zam

Haberde ayrıca firmalar arasında uzmanların alımı konusunda yarış da olduğu ve bu yüzden maaş olarak, olması gerekenden yüzde 20 daha fazla bir ücret önerildiği de yazıldı. Kripto sektöründeki uyum yasaları uzmanlarının hala sayıca fazla olmaması, bu alanda çalışan kişilerin değerini de artırıyor.

Özellikle FTX borsasının çöküşü ve geçtiğimiz yaz yaşanan kripto-kredi firmalarının iflasları, regülasyon konusundaki yetersizliği gözler önüne sermişti. Kripto şirketleriyle çalışan banka ve diğer finans kurumları da, bu olayların ardından uzman kişiler için talep patlaması yaratmışlardı.

“Ekibi yarı yarıya büyütmek istiyoruz”

Kripto paralar konusunda finansal hizmet veren Londra merkezli BCB Group’un uyumluluktan sorumlu baş yöneticisi Natasha Powell, konuyla ilgi şunları söyledi:

“Regülasyonlar ve uyum konusunda tecrübeli ve iyi bir çalışan bulmak şu anda çok zor. Bu durum da, bu kişileri daha değerli kılıyor. Maaşlar olması gereken seviyenin üzerine çıkıyor. Şubat ayından bu yana, bizimle çalışmak isteyen potansiyel müşteri sayımız 2 katına çıktı. Bu yüzden önümüzdeki 5 ay içinde, regülasyon ve uyum ekibimizi yarı yarıya seviyede büyütmeyi düşünüyoruz” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl