Bankacılık krizi borsalarda likiditeyi sert vurdu: Kaiko araştırması

ABD'deki bankacılık krizinin etkileri hala devam ederken kripto para endüstrisi de birkaç günlük karmaşanın ardından toparlanmış gözüküyor. Araştırma firması Kaiko ise yaşananlarla ilgili bir rapor yayımlarken, durumdan en az etkilenen borsanın Binance olduğunu kaydetti.

Silikon Vadisi bankasıyla başlayan ve Signature Bank ile devam eden kriz hafta sonu kripto para piyasalarında büyük bir karmaşa ve bilinmezliğe yol açarken, kripto para araştırma firması Kaiko; borsalar, USDC’nin 1 dolara olan dengesinin bozulması ve genel gidişatla ilgili önemli bir rapor hazırladı.

Piyasa yapıcıların, önlerini görebilmek için birçok borsada ABD doları aktarım yollarını kesmesinin, bir süreliğine platformlarda ciddi likidite düşüşüne yol açtığı belirtilen raporda, bu durumdan en az etkilenen şirketin ise Binance olduğu vurgulandı. Pazartesi sabahı itibariyle karmaşanın bittiği belirtilen raporda şu ifadeler yer aldı:

“Borsalardan likidite çıktı”

ABD doları ödeme yollarında kesinti olması demek, buradaki piyasa yapıcıların, kripto piyasalarında likidite sunmaya nasıl güvenli bir şekilde devam edebilmelerini yeniden araştırmak için platformlardan likidite çektikleri anlamına gelir.Bu durum ise borsaların önemli seviyelerde güç ve  hacim derinliği kaybetmesine neden oldu.

“Binance küresel çapta fazla etkilenmedi”

Mart ayı itibarıyla likidite derinliğinde; Gemini borsasında %74, Coinbase’de %50 ve Binance.US’te ise %29’luk azalma oldu. Küresel çapta hizmet veren Binance ise bunun avantajını iyi kullandı ve borsadaki likidite derinliği sadece %13 azaldı. İlk 10 büyük kripto paradaki likidite azalması oranı ise %52’ye kadar çıktı.

“Bir gecede 125 milyon dolarlık artış”

Ancak işlerin düzelmesinin ve Circle’ın 3.3 milyar dolarlık fonuna ulaşabileceğinin görülmesinin ardından sadece bir gecede piyasa derinliğinde 125 milyon dolarlık artış oldu. Bu, yüzde 30’luk bir orana tekabül ediyordu. Artan fiyatların, borsalardaki ABD doları likiditesi üzerinde mutlaka bir etkisi vardır ancak araştırmamız, önemli miktardaki artışın özellikle USDC’ye eklenen likiditeden geldiğini gösteriyor.

Genel olarak kripto endüstrisi çok önemli bir piyasa testi geçirdi ve şu anda piyasalar daha istikrarlı bir durumda görünüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl