Barcelona kripto para şirketlerinin sponsorluk tekliflerini reddetti

Socios ile taraftar token anlaşması bulunan Barcelona, kripto para endüstrisine hala tam anlamıyla ısınamamış görünüyor. Katalan kulübünün, yaz aylarından bu yana forma sponsorluğu başta olmak üzere birçok kripto para şirketinden teklif aldığı ancak yönetim kurulunun sektörü "riskli" olarak tanımlaması sebebiyle teklifleri reddettiği belirtildi.

Spotify ile hem forma sponsorluğu hem de Camp Nou stadının isim hakkı konusunda önemli bir anlaşmaya imza atmak üzere olan Barcelona’nın, yaz aylarından bu yana çeşitli kripto para şirketlerinin kıskacında olduğu iddia edildi.

İspanyol spor medyasının önemli kuruluşu Marca’nın haberine göre; Katalan kulübü birçok kripto para şirketinden yaz ayları itibariyle önemli sponsorluk teklifleri aldı ancak yönetim kurulundan tekliflere onay çıkmadı. Kurul üyelerinin kripto para sektörünü hala riskli gördükleri ve büyük bir anlaşma yapılmasına şu an için sıcak bakmadıkları belirtildi.

70 milyon euro reddedildi: Etik olmayan sektör

Marca’nın haberinde şirket adı verilmezken, reddedilen tekliflerin Spotify’ın önerilerinden daha yüksek olduğu ancak buna rağmen “Hayır” cevabı verildiği yazıldı. Miktarın ise yaklaşık 70 milyon euro olduğu iddia edildi. İsmi verilmeyen bir yönetim kurulu üyesi konuyla ilgili olarak, “Bu spekülatif bir sektör. Riskli, yüksek derecede değişken ve şu an için etik olmayan bir endüstri” dedi.

Yaz aylarında yapılan tekliflerden bir tanesinde 70 milyon euroluk meblağa ek olarak ayrıca, takımın sezon sonu ligdeki sıralamasına göre bonus maddesinin de olduğu, buradaki primin %20’ye kadar çıktığı belirtildi.

Spotify anlaşmasında sona gelindi

Son yıllarda yaşadığı ekonomik krizlerden ötürü eski günlerini mumla arayan Barça, İsveç merkezli bir müzik ve podcast hizmet sağlayıcısı olan Spotify ile anlaşmanın son aşamasında bulunuyor. Spotify’ın da, 70 ilâ 75 milyon euro arasında bir teklif verdiği, sözleşmede ayrıca sportif başarı odaklı bonus maddelerinin de bulunduğu belirtiliyor.

Katalan kulübünün Rakuten ile olan forma sponsorluğu anlaşması bu sezon sonu bitecek. Spotify ile olan anlaşma antrenman ekipmanlarını da kapsayacak. Kulübün idman formalarında şu anda Türk firması Beko’nun ismi yer alıyor.

Taraftar token’lar çılgınlık seviyesine ulaştı

Bilindiği üzere kripto para endüstrisinde 2021 yılındaki boğa sezonuyla beraber en büyük hareketi yapan şirketlerden biri de taraftar token projesi üreten Socios’tu. Barcelona’nın dışında, Türkiye’den birçok kulüple birlikte, Inter, PSG, Milan, Atletico Madrid gibi dünya devleriyle de anlaşması bulunan Socios’un Chilliz adında bir de kripto parası bulunuyor. Socios’un, İtalyan takımı Inter’le fazladan bir de forma sponsorluğu anlaşması bulunuyor.

Socios dışında, dünyanın en büyük borsası olarak görülen Binance de Lazio, porto ve Santos gibi kulüplerle taraftar token anlaşmaları imzalamıştı.

Real Madrid’in sessizliği…

Barcelona gibi İspanya ve dünyanın en büyük kulüplerinden biri olan Real Madrid’in de bu konudaki sessizliği uzun süredir dikkat çekiyor. Binance ve Socios’un İspanyol kulübüyle anlaşma imzalamak için büyük bir yarış içinde oldukları iddia ediliyor. Real Madrid’in şu an kripto para odaklı sponsorluk anlaşması bulunmamasının yanında bir taraftar token’ı da yok. Dolayısıyla yapılacak muhtemel bir anlaşma futbol tarihinin en büyük ve kapsamlı sponsorluk ve reklam anlaşmalarından biri olabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl