Barcelona ve Chiliz’den 100 milyon dolarlık dev ortaklık

Dünyanın en büyük spor kulüplerinden biri olan Barcelona ve son dönemin önplâna çıkan spor-futbol odaklı taraftar platformu Socios çok önemli bir ortaklığa imza attılar. Stratejik işbirliği kapsamında Socios'un teknoloji sağlayıcısı Chiliz de kulübün dijital içerik merkezi Barça Studios'a 100 milyon dolar yatırım yapacak. Açıklamanın ardından ise CHZ ve BAR'da ciddi artışlar yaşanıyor.

Futbol ve kripto paraların son dönemdeki hızlı ve güçlü entegrasyonu devam ediyor. Dünyanın birçok bölgesinde milyonlarca taraftarı bulunan ve başta futbol olmak üzere spor alanındaki başarıyla büyüklüğünü şu ana kadar net şekilde kanıtlamış olan İspanyol devi Barcelona, taraftar etkileşim platformu Socios ile çok önemli bir ortaklığa imza attı.

Barcelona’dan resmi şekilde yapılan açıklamaya göre Socios platformu, Katalan kulübünün stratejik teknoloji ortağı oldu. Bu ortaklık kapsamında Socios, kulübün blok zinciri, NFT’ler, dijital varlıklar ve Web3 stratejileri konusunda yol göstericisi olacak.

Barça Studios’a 100 milyon dolar yatırım

Tarafların ortaklığı bununla da sınırlı kalmadı. Socios’un teknoloji sağlayıcısı olan Chiliz de bu ortaklık kapsamında Barcelona kulübünün dijital içerik üretim ve dağıtım merkezi olan Barça Studios’a 100 milyon dolar yatırım yapacak. Bu yatırımla birlikte Chiliz, Barça Studios’un %24,5’lik hissesini de satın almış olacak.

Barça Studios, kulübün NFT ve metaverse projelerini yönlendirmesinin yanı sıra küresel taraftar ödülleri için de dijital stratejiler belirliyor. Yapılan açıklamada ayrıca kulübün kendi token’ı BAR token’ın da önemli bir kullanım alanı olacağı belirtildi.

Token’larda ciddi artış

Açıklama hem spor hem de kripto para endüstrisinde önemli bir etki yaratırken hem Barcelona’nın BAR token’ı hem de Chiliz’in CHZ’sinden cidi artışlar meydana geldi. Yüzde 30’dan fazla artan token’lar şu anda 5.93 (BAR) ve 0.15 dolardan (CHZ) işlem görüyorlar.

Bilindiği üzere Barcelona’nın BAR token’ını da Socios ihraç ediyor.

Barcelona’nın efsanelerinden olan ve şu anda PSG’de forma giyen Lionel Messi de bu senenin hemen başında Socios’un küresel marka elçisi olmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl