Barcelona’dan metaverse, NFT ve kripto para hamlesi

Dünyanın en büyük spor kulüplerinden biri olan ve küresel çapta yüzmilyonlarca hayran kitlesi bulunan Barcelona, kendi metaverse'ünü yaratma ve kripto parasını çıkarma projesini duyurdu. Konuyla ilgili konuşan başkan Laporta, "Aslında bunlar dışında başka bir projeyi daha açıklardım ama hala çok gizli" dedi.

Barcelona, kendi metaverse’ünü oluşturma ve kripto parasını çıkaran projesini duyurdu. Açıklama Barselona şehrinde düzenlenen Dünya Mobil Kongresi’nde konuşan başkan Joan Laporta tarafından yapıldı.

Yapılan cazip teklifler reddedildi

Bilindiği üzere kulüp, futbol takımı için yaz aylarından bu yana yapılan birçok kripto para odaklı şirketin teklifini reddetmişti. Katalan kulübü, forma sponsorluğundan stat isim hakkına kadar verilen cazip tekliflere “Hayır” demiş ve buna sebep olarak da kripto para endüstrisinin “riskli” olmasını göstermişti. Barcelona’nın sezon sonundan itibaren başlayacak şekilde müzik platformu Spotfiy ile anlaştığını açıklaması bekleniyor.

“Futbolcu kontratlarında da NFT ve metaverse’le ilgili maddeler var”

Konferansta konuşan Barcelona başkanı Joan Laporta, metaverse, NFT ve kripto paralar konusunda önemli açıklamalar yaparken, gizli bir projelerinin daha olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Kendi metaverse’ümüzü oluşturuyoruz. Aslında bu yüzden diğer kripto para şirketleriyle bağlantılı olma konusunda olumsuz karar verdik. Kendi kripto paramızı da çıkarmak istiyoruz. Bunu kendimiz yapmalıyız. Bizim spor endüstrisinde üreteceklerimizle, kulüp finansal açıdan nefes alacaktır. Bizim arkamızda büyük şirketler ya da hissedarlar yok. Bu da bizi, inovatif, üretken, cesur ve spor endüstrisinin hep bir adım önünde olmaya itiyor. Ayrıca NFT projemizi de başlatacağız. Dünya çapında 300 milyondan fazla taraftarımız var. Aslında başka bir şeyi de açıklayabilirim ama hala gizli. O yüzden açıklamayacağım. Futbolcular ise ne olduğunu biliyor. Onların da kontratlarında NFT ve metaverse’le ilgili maddeler bulunuyor”

Socios işbirliği ne olacak?

Bilindiği üzere Barcelona’nın şu anda Socios ile de bir kripto para anlaşması bulunuyor. Kulübün BAR adında bir taraftar token’ı var. Katalanların çıkaracağı yeni kripto paranın, BAR ile aynı ya da benzer kullanım alanlarına sahip olup olmayacağı da merak konusu… Barcelona’nın ezeli rakibi olan Real Madrid’in de fan token ve kripto paralar konusunda şu ana kadar ciddi bir sessizliğe bürünmesi de dikkat çekiyor.

Barcelona, 2021 yılı rakamlarıyla dünyanın en değerli kulübü olarak gösterilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl