Meme coin çılgınlığı Base ağına yöneldi: Yüzde 480 arttılar

Son aylarda Solana ağında görülen meme coin çılgınlığı Coinbase'in geliştirdiği ve destek olduğu Base ağına da sıçramış gözüküyor. Ethereum 2. katman ağındaki meme coin'lerin toplam değeri son 24 saatte %480 arttı ve 1 milyar doların da üzerine çıktı.

2021’de nasıl Dogecoin ve Shiba Inu kripto manşetlerini süslediyse, 2024 boğa sezonu da önümüzdeki yıllarda sayısız meme coin’deki büyük yükselişlerle de hatırlanacak gibi gözüküyor.

Bu meme coin çılgınlığında son aylarda Solana da ayrı bir yer elde etti. Toplam meme coin piyasa değeri 60 milyar doların üzerine çıkarken, Solana tabanlı olanların değeri de şu anda 6.4 milyar dolar civarında bulunuyor.

Solana gibi Avalanche ağı da meme coin’lerde önemli bir yer tutarken, Avalanche Vakfı da bu alana yatırım yapacağını duyurmuştu.

Base ağı da geldi

2023’ün ağustos ayında ilk kez duyurulan ve arkasında Coinbase borsasının olduğu Base ağı üzerindeki meme coin’ler de son günlerde ilgi görmeye başladılar. Ağ üzerindeki dikkat çeken meme coin’lerden biri, Coinbase CEO’su Brian Armstrong’dan ilham alan ve adı “Briun Armstrung” olan BRIUN token oldu. Bu meme coin bir haftada %300’den fazla değer kazandı.

Son 1 ayda %5500 yükseliş

Base üzerinde çıkarılan DEGEN token ise bir ayda %1500’den fazla yükseliş yaşadı. Bu token’ın piyasa değeri de 250 milyon doları geçti. Cuma günü çıkarılan Based Chad, son 24 saatte %70 arttı. doginme isimli meme coin ise son 1 ayda en çok yükselen Base meme coin’i oldu. doginme, 1 ayda %5300, son 1 haftada da %200 arttı.

Şubat ayında çıkarılan ve haberin görseli de olan BRETT de yine Base ağında çıkarılan meme coin’lerden… Bu coin de, çıkarıldığı ilk günden (29 Şubat) bu yana %5500’den fazla yükseldi.

Base ağı büyüyor

Ağdaki meme coin çılgınlığı yeni kullanıcıların da buraya adeta akın akın gelmesini sağladı. Haftalık işlemler 4.75 milyon ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Haftalık olarak gelen 410 bin kullanıcı da, bu anlamda en çok kişinin hesap açtığı ikinci en büyük hafta oldu.

19 Mart günü kullanıcılar ağ ödemesi olarak toplamda 1.7 milyon dolar öderken, bu rakam o günün 24 saat öncesine göre %700 daha fazlaydı.

Dencun, Base’e yaradı ama…

Analistler ise, Ethereum ikinci katman ağlarında işlem ücretlerini ciddi şekilde düşüren Dencun güncellemesinin devreye girmesinin, Base ağındaki meme coin çılgınlığını başlattığını dile getiriyor. Ücretlerin azalması, kullanıcıların çok daha özgürce hareket etmesini sağladı. Ancak yoğun ilgi Dencun’un da etkisini azalttı ve işlem ücretleri yeniden artmaya başladı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl