Dün başlatılan Base TVL’i bir haftada %70 yükseldi

Coinbase'in büyük ses getiren 2. katman çözüm protokolü Base, dün 100'den fazla hizmet sağlayıcı ve merkeziyetsiz uygulamayla resmen başlatıldı. Base ağının toplam kilitli varlık değeri ise bir haftada %72 artarak 150 milyon dolar sınırına dayandı.

Coinbase’in 2. katman çözümü olan Base Network dün resmen herkese açıldı. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, “Bugün merkeziyetsiz finans sistemi için çok önemli bir gün” diyerek Base’in başlangıcının önemine değindi.

100’den fazla merkeziyetsiz uygulama ve hizmet sağlayıcısının olduğu Base’deki toplam kilitli varlık değeri de 147 milyon dolar oldu. Arbitrum ve Optimism gibi diğer 2. katman çözümlerinin bu anlamda gerisinde kalsa da, Base, Starknet ve Loopring gibi L2’leri ise geçti.

2. katman çözüm protokollerinde en çok kilitli varlık değeri ise 6 milyar dolarla Arbitrum One’da bulunuyor. 2.8 milyar dolar ile Optimism ise ikinci sırada bulunuyor. Base’in bu anlamdaki piyasa payı ise sadece %1.4 oldu.

“Merkeziytesiz diye yutturulmaya çalışılıyor”

DeFi uzmanlarından biri olan Chris Blec ise Coinbase’in Base ağının tamamen merkezi olduğunu ve merkeziyetsizlik şeklinde insanlara “yutturulmaya” çalışıldığını söyledi:

“Base gibi merkezi olan ve merkeziyetsizmiş gibi insanlara yutturulmaya çalışılan projelere izin veremeyiz. Bir yerden izin gerekmiyormuş gibi lanse edilen bu projeler tamamen merkezidir. Bu kripto değil, bu blok zinciri üzerinde finansal teknolojidir”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl