Ünlü yatırımcılardan 133 milyon dolar yatırım alan stabilcoin Basis’in hikayesi

Kripto para Startup'ı Basis'in CEO'Su Nader Al-Naji, aralarında Google Ventures'un da bulunduğu firmalardan 133 milyon dolarlık yatırım aldı.

Düzenli paranın yerini almak için büyük emellere sahip olan kripto para startup’ı Basis’in CEO’su Nader Al-Naji, son zamanlarda aralarında Google Ventures ve Andreessen Horowitz’in de bulunduğu firmalardan 133 milyon dolarlık yatırım aldı.

Basis’in kökeni, Al-Naji’nin Princeton’da bilgisayar bilimi okurken üniversitenin öğrencilere ücretsiz elektrik sağladığını öğrendiği günlere dayanıyor.

Bir arkadaşının önerisi ile son zamanlarda Bitcoin hakkında bilgi sahibi olan Al-Naji, yurt odasının elektrik gücünden yararlanarak bir kâr arayışına başladı.

Al-Naji, Business Insider’a, “2013’te bin dolarlık bir madencilik teçhizatı inşa ettiyseniz, paranızı yaklaşık bir ay içinde geri alabilirdiniz.” şeklinde konuştu.

Al-Naji iki grafik kartıyla nispeten güçlü bir bilgisayar kurdu ve sonra sadece madencilik yapmaya başladı. Al-Naji ilk 6 hafta boyunca 22 Bitcoin çıkardığını belirtti.

Al-Naji’nin Bitcoin’e olan ilgisi onu, para politikası ve merkezi olmayan para birimlerinin potansiyeli hakkında profesörüyle saatlerce tartıştığı parasal tarih derslerine götürdü.

Basis’in temeli

Mezun olduktan sonra, Al-Naji’nin kripto paralarla ilgili saplantılı çalışması daha da derinleşti.

Daha sonra, Google’da bir yazılım mühendisi olarak çalışırken, Princeton’da iki arkadaşıyla karşılaştığı bir fikri tekrar gözden geçirdi: “Ya Bitcoin’in aksine çılgınca dalgalanmayan bir dijital para oluşturabilirse?”

Al-Naji arkadaşları Lawrence Diao ve Josh Chen ile Blockchain’i bir parasal düzenleme biçimi olarak kullanan dijital bir para birimi üzerinde çalışmaya başladı.

Al-Naji, 2017 yılında Facebook’ta şimdi Basis denen para birimi için bir teknik belge yayınladı.

Teknik belge, nispeten sabit bir değeri koruyacak istikrarlı olan bir kripto para birimini açıklıyordu.

ABD dolarına bağlı sabit bir değere sahip olan stable token Tether’in aksine, Basis’in değeri Blockchain üzerinde algoritmik bir şekilde kontrol ediliyor.

Al-Naji, Basis’in değiştirilmesi çok zor olan dijital bir yapı üzerine kurulu olduğunu ve Blockchain‘e (parasal düzenleme araçları olarak) devletten daha çok güvenmenin daha kolay olduğunu söyledi.

Al-Naji’nin teknik belgesi, kripto para topluluğundaki arkadaşlarının büyük ilgisi çekti.

Al-Naji, birçok insanıb kendisine “Bu gerçekten ilginç, bunu gerçekten yapmalısın.” dediklerini söyledi.

Bu heyecan, Al-Naji’ye bu projeyi daha ciddiye alması için ilham verdi ve bu sefer Basis’de tam zamanlı çalışmak için Google’dan ayrıldı.

Basis’in geleceği

İlk başlarda Al-Naji ve arkadaşları işlerini finanse etmek için kendi paralarını kullanmaya karar verdiler. Ancak GV (Google Ventures), Bain Capital Ventures, Lightspeed Venture Partners ve Andreessen Horowitz gibi yatırımcılar ilgilerini ifade ettiklerinde, bu kararı yeniden gözden geçirdiler ve 133 milyon dolarlık yatırım aldılar.

Al-Naji, “Bir kripto para birimi oluşturmaya çalışırken fikir paylaşımına ihtiyacınız olur, bunu elde etmenin bir yolu, etkili insanların projeye girmesidir.” ifadelerini kullandı.

El Naji, paranın teknoloji için birkaç potansiyel kullanım durumu geliştirmek için kullanılacağını söyledi ancak daha fazla yorumda bulunmayı reddetti.

Al-Naji, “2013’teki Bitcoin’lerine ne oldu?” sorusuna hala elinde tuttuğunu söyleyerek cevap verdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl