Batan Bitcoin borsası Mt. Gox’tan alacaklılar için yeni uygulama

Mt. Gox borsası, dün yayımladığı bir bildiriyle mağdurların ne şekilde ödeme alacaklarını kendilerinin seçebileceği bir sistemi devreye soktu. Kişiler, ödeme bilgilerini sisteme 10 Ocak gününe kadar tanıtmak zorundalar. Uzmanlar ise bu durumun artık Mt. Gox hikayesinde sona gelindiği anlamını taşıdığını belirtiyorlar.

mtgox

Yaşadığı çeşitli hack olaylarının ardından 2014’te iflas eden ancak daha sonra saklı bir cüzdanda yine yüksek meblağda Bitcoin bulunmasıyla kayıp yaşayanlara ödeme yapma seviyesine gelen Mt. Gox borsası, bu kişilere bir ödeme metodu seçme hakkı verdi.

Hak sahipleri 10 Ocak tarihine kadar internet sitesi üzerinden kayıt yaptırmak ve bu ödeme metodlarından birini seçmek zorundalar. Bu tarihe kadar gerekli olan işlemleri yapmayan kullanıcılar; erken toplu ödeme, kripto para olarak yapılacak ödemelerin bir kısmı, banka havalesi ya da fon transfer sağlayıcısı şirket vasıtasıyla bu ödemeleri alma haklarını kaybetmiş olacaklar.

Uzmanlar bu son adımla birlikte Mt.Gox konusunda artık hikayenin sonuna gelindiğini belirtiyorlar. Tüm fonların geri ödenmesinin ise yıllar sürebileceği konuşuluyor.

Hatırlanacağı üzere Japonya merkezli bir bosa olan Mt. Gox’un geri ödeme plânına “rehabilitasyon plânı” ismi verilmişti. Tokyo’daki bir mahkeme 2021 yılının Ekim ayında geri ödeme plânına onay vermişti. Borsanın yönetiminden sorumlu olan mütevelli heyeti de mahkeme onayından 1 ay sonra plânı kabul etmişti.

Bilindiği gibi 140 bin BTC’lik ödeme Ağustos ayı sonu için plânlanmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl