Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bloomberg: Rus zenginler, yaptırımlar nedeniyle kripto paraya geçebilir

Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesi özellikle Rus şirket, banka ve zenginlerinin de Batı'nın yaptırımlar listesine girmesine sebep oldu. ABD medyasından Bloomberg ise yaptırımlardan kaçınmak isteyen "Rus elitlerinin", mal ve hizmet alımları için kripto para teknolojisine geçebileceğini belirtti, hatta birey ve şirketlerin, yaptırımların uygulandığı yargı bölgelerinin dışındaki borsalara yönelebilecekleri de yazıldı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması ABD başta olmak üzere Batı ülkelerinin sert şekilde tepkisini çekerken, ABD başkanı Joe Biden ise dün akşam yaptığı açıklamada Rus banka ve iş insanlarına çeşitli yaptırımlardan bahsetmişti.

Rus elitler de hedefte

Ekonomik krizlerde en çok konuşulan varlıklardan olan kripto paralar da işte bu açıklamanın ardından tartışma konusu oldu. ABD medyasından Bloomberg’in haberine göre; Batı, Rus zenginlerini de hedef alıyor ancak “Rusya’nın elitleri” yaptırımlardan kurtulmak için kripto para seçeneğine geçmeyi de düşünüyor.

Kripto para ve merkeziyetsiz finans…

Bilindiği üzere Venezule ve Kuzey Kore gibi ülkeler, dünya sisteminden izole edilmiş olsalar da, petrol ticaretinde gemiden gemiye kaçak aktarım gibi uzun ve zor çözümlerle ambargoları delmeye çalışıyorlar ancak Bloomberg, Rusların çok daha sofistike ve kolay bir sistem olan merkeziyetsiz finans teknolojisi ve kripto paralar ile yasakları atlatabileceğini yazdı:

“ABD ve müttefikleri tarafından yaptırım uygulanan Rus banka, şirket ve bireyleri yasaklar sonucunda Batı’dan kopabilirler ancak kripto para kullanımı sayesinde bazı cezalardan kurtulabilirler. Blok zinciri teknolojisinin anonimliği sayesinde ise mal ve hizmet alımlarını sorun yaşamadan sağlayabilirler, hatta Rusya dışındaki yatırımlarına da devam edebilirler ve kendilerini izleyen banka ve kuruluşların takibinden kaçabilirler”

“Ne diktatörler ne de aktivistler sansüre uğramazlar”

SEC’ye geçtiğimiz aylarda bir spot ETF başvurusu da yapan ancak ret cevabı alan varlık yönetim şirketi VanEck’in dijital varlıklar araştırma yöneticisi Matthew Sigel konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Ne diktatörler ne de insan hakları aktivistleri, Bitcoin ağında hiçbir sansürle karşılaşmazlar” dedi.

“Bitcoin’le yapabilirler”

Finansal danışmanlık firması Quantum Economics’in kurucusu ve CEO’su olan Mati Greenspan ise “Eğer iki kişi ya da organizasyon bankalar aracılığıyla iş yapamıyorlarsa, bunu Bitcoin’le gerçekleştirebilirler” yorumunda bulundu.

Haberde ayrıca, Rus zenginlerinin yaptırımların uygulandığı yargı bölgelerinin dışında iş yapan kripto para borsalarını da seçebilecekleri bu sayede takip ve denetimden daha rahat kaçabilecekleri de yazıldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl