Japonya’dan oligark önlemi: Kripto para yasası değişiyor

Batılı ülkelerdeki Rus oligarkların kripto paraları kullanarak yaptırımları deleceği endişesi şimdi de Japonya'ya sıçradı. Hükumet yetkililerinden üst üste gelen açıklamalarda, ülkede döviz ile döviz işlemleri yasasının yeniden gözden geçirileceği ve yasada değişikliklerin yapılacağı belirtildi.

Rus oligarkların Batı yaptırımlarını delmemesi için harekete geçen ülkelere Japonya da eklendi. Uzakdoğu ülkesinde hükumet kabinesi lideri Hirokazu Matsuno, bugün yaptığı açıklamada, hükumetin döviz ve döviz işlemleri yasasında değişiklik yapacağını belirtti. Matsuno, Rusların dijital varlıklar vasıtasıyla yaptırımları delmemesi için böyle bir hamle yapacaklarını söyledi.

Başbakan ve maliye bakanı da konuştu

Japonya başbakanı Fumio Kishida da, bugünkü parlamento toplantısında, ilgili kanunun değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Kishida’nın bu açıklamasının, geçen hafta Belçika’da katıldığı G-7 zirvesinden dönüşünde gelmesi de dikkat çekti. Ülkenin maliye bakanı da Reuters’e yaptığı açıklamada, değişiklik için görüşmelerin sürdüğünü ancak daha fazla detay veremeyeceğini söyledi.

“Bankalar gibi kripto para borsaları da kontrol edilecek”

Konuyla ilgili konuşan Japon araştırma ve teknoloji şirketi Mizuho’nun başekonomisti Saisuke Sakai ise yaptığı değerlendirmede değişikliğin muhtemelen kripto para borsalarını da kapsayacağını ve bu borsaların bankalar gibi denetleneceğini ve müşterilerin Rus bağlantılı işlemler yapıp yapmadıklarının belirleneceğini dile getirdi.

100’den fazla varlık dondurma işlemi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle başlayan yaptırımlar furyasına katılan ülkeler arasında Japonya da bulunuyor. Japonya şu ana kadar Rus oligark, banka, kurum ve yetkililerine 100’den fazla varlık dondurma işlemi uyguladı. Uzakdoğu ülkesi ayrıca Rusya’ya yüksek teknoloji ürünlerinin ihracatını da durdurdu. Rusya’nın en çok teknoloji ürünü ithal ettiği ülke Japonya’ydı.

Bu ayın başlarında da, Japonya’nın mâli regülatörü, ülkedeki yaklaşık 30 kripto borsasına, yaptırım hedeflerinin varlık işlemleri yapmaması yönünde uyarı göndermişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl