BAYC ve ApeCoin için toplu dava yolda

Son dönemde ABD'de SEC kaynaklı artan menkul kıymet tartışmalarında bir sayfa da NFT'ler için açılacak gibi gözüküyor. Yapılan resmi açıklamada, bir avukatlık firmasının Bored Ape Yacht Club ve ApeCoin için menkul kıymet davası açmaya hazırlandığı belirtildi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler’ın bir kez daha “Kripto paraların çoğu menkul kıymettir” demesinin üzerinden bir hafta bile geçmeden, NFT’ler için de benzer bir tartışma başlayacak gibi duruyor.

ABD medyasında yer alan haberlere göre; hukuk firması Scott+Scott, ApeCoin ve Bored Ape Yach Club NFT’lerinin yaratıcısı olan ve 4 milyar dolarlık değerlemeye sahip Yuga Labs’e bir toplu dava açmaya hazırlanıyor. Şirket bu hazırlıklarla ilgili hafta sonu resmi açıklama da yaparken, duyuruda detay ise verilmedi.

“Getiri garantisiyle pazarlandı”

Dava için ön hazırlıkların devam ettiği kaydedilirken, şikayetin BAYC NFT’lerinin ve ApeCoin token fiyatlarının düşmesiyle alakalı olduğu iddia ediliyor. Davacı tarafın, BAYC NFT’leri ve ApeCoin token’larının “getiri garantisi”yle pazarlandığı ve şu anda fiyatların ciddi şekilde düştüğünü öne çıkararak dava açacağı ifade edildi.

NFT’ler menkul kıymet mi olacak?

Davanın açılması durumunda ise hem SEC hem de şirketlerin elinde adeta patlamamış bir boma bulunacak. Bunun sebebi ise, eğer mahkeme heyeti şikayetçi tarafı haklı bulursa ApeCoin token’ın yanı sıra BAYC NFT’leri de menkul kıymet sayılmış olacak. Bu da diğer tüm NFT’lerin belki de aynı şekilde görülmesinin önünü açacak. SEC uzmanlarının da, mahkemeye bilirkişi sıfatıyla çağrılması ihtimaller dahilinde… Tabii ki davanın ne kadar süreceğinin de önemi büyük…

Bilindiği üzere SEC, bu tür varlıkların çoğunun menkul kıymet olarak görülmesi gerektiği konusunda ısrar ediyor ve bu davaya da müdahil olma istekleri olabilir. Ancak konuyla ilgili konuşan Kentucky Üniversitesi hukuk profesörü Brian Fyre, bu durumun tersini düşünüyor:

“SEC’nin bu davaya müdahil olma ihtimali, bence kesinlikle ama kesinlikle çok düşük. Böyle bir durum olursa, bu onlar için yeni dosyaların açılması anlamına gelir ve onları aslında regüle etmek istemedikleri varlıkları da regüle etmeye itebilir”

Sürekli olarak Bitcoin dışında kalan kripto para ve token’ların menkul kıymet olduğu konusunda yorumlar yapan Gary Gensler’ın, NFT’lerle ilgili şu ana kadar bir yorum yapmaması ve sessiz kalması da dikkat çekiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl