Popüler NFT koleksiyonu BAYC’nin hikayesi: Kuruculardan biri Türk

Yaz aylarından bu yana NFT endüstrisine damga vuran Bored Ape Yach Club (BAYC), yani Türkçesiyle "Sıkılmış Maymun Yat Kulübü" NFT'lerinin yaratıcısı Yuga Labs şirketi, Twitter üzerinden 2021 yılında patlama yapan projeleriyle ilgili bazı bilgiler verdi. İçinde bir Türk'ün de bulunduğu 4 kişilik grubun yarattığı bu projede neden maymunların ana tema olduğuyla ilgili ise ilginç cevaplar verildi.

Bored Ape Yach Club’ın yaratıcıları maymun seçimlerinden sıkılmışlığa, NFT endüstrisine girme fikirlerinden metaverse’e kadar birçok açıklamada bulundular.

Twitter hesabının büyük kalabalıklar tarafından takip edilmemesine rağmen, yazılanların çok büyük etkileşim aldığı flood’da, geleceğe yönelik hedeflerden, bugüne nasıl gelindiğine kadar birçok bilgi verildi.

Yuga Labs tarafından soru-cevap şeklinde BAYC’nin hikayesinin kısaca anlatıldığı Twitter paylaşımları şu şekilde:

Yeni bir yıla girerken, kendimizden ve bu seneki projelerimizden bahsetmek istiyoruz.

1. Yuga Labs isminin arkasındaki motivasyon neydi?

Biz bu işin çılgınlarıyız ve Yuga da, Zelda’daki kişileri ve kendisini 2 boyutlu sanata dönüştürebilme yeteneğine sahip kötü bir adamın adıdır. Bu yüzden isim, NFT şirketi için mantıklı görünüyor.

2. BAYC’nin arkasındaki motivasyon neydi?

Kripto para evreninde insanların kendilerini yüceltmek için maymun demesinin arkasında uzun bir tarih var. Bu yüzden cryptopunk koleksiyonundaki en nadir ve en değerli NFT’lerin bazıları maymunlardır.

Kripto para endüstrisinin yükselişiyle birlikte zenginleşen maymunlar etrafında bir koleksiyon yaratma fikrini beğendik. Bu maymunlar o kadar zenginleştiler ki, sıkıldılar. Sıkılmış bir maymun ne yapar? Bataklıktaki gizli bir kulübe gidebilir.

3. BAYC logosunun arkasındaki ilham kaynağı neydi?

Biz hiçbir zaman kendimizi çok ciddi göstermek istemedik. Bu yüzden görünüm, salaş ve dağınık oldu. BAYC ile ilgili olan her şey, aslında bir boşvermişlik ve saçmalık ruhunu göstermeyi amaçladı.

Bu ‘yat kulübü’ Everglades’in tam ortasında bulunan ancak dağılmakta olan bir kulüp… Bundan ötürü hem merak uyandırıcı hem de korkunç bir logoya sahip olmalıydı. Bu maymunların ne kadar sıkıldıklarını göstermek için, bir maymun kafatasını bile seçtik. Ölümüne sıkılmışlardı.

4. BAYC’nin hiç bu kadar büyüyeceğini tahmin ettiniz mi?

Açıkçası hayır. Biz topluluğa kalbimizi ve ruhumuzu vermiş olsak da başarı için kendi rolümüzü ön plâna çıkarmayız. BAYC’nin başlangıcından önce birçok koleksiyon, çok fazla yıpratıcı fiyatlandırmalar yapıyordu. (Bağlama eğrisi fiyatlandırması). Bunun dışında da birleşmeyi engelleyici başka unsurlar da vardı.

Biz, her NFT sahibini birbiriyle eşit sayarak ve onlara NFT’leri üzerinde tam ticari kullanım hakları vererek, topluluğun, hayal gücümüzün de ötesinde gelişebilmesi için zemin hazırladık.

5. Kurucular nasıl bir araya geldiler?

Bizler geçmişleri farklı olan ama gerçek hayatta arkadaş olan kişileriz. Yahudi, Kübalı, Türk ve Pakistanlıyız. BAYC’ye dönüşen proje için Şubat 2021’de birlikte çalışmaya başladık. Maymunlar konusunda çalışma yapan bir sanatçı grubuyla kulübün görünüşü, logolar vb. konularda çalıştık.

Bugün, video oyunlarından ürün satışına, dijital ve fiziksel konulardan çöpçü avlarına kadar her alanda bizle birlikte tam zamanlı çalışan 11 kişi daha bulunuyor. Ayrıca bu çalışanların yanında sözleşme tarafına bakan kişiler de var.

6. Kulübün gelecekteki yerini nerede görüyorsunuz?

Biz kendimizi gittikçe merkeziyetsiz hale gelen bu projede geçici görevliler olarak görüyoruz. Bizim amacımız, bunun topluluk tarafından sahiplenilen, dünya çapında oyunların oynandığı, organizasyonların yapıldığı bir marka olmasını sağlamak.

Ancak şu an hala yapılacak çok iş var. Projenin, topluluğun ellerine geçerken olabildiğince güçlü olduğundan emin olmalıyız.

7. Neden NFT endüstrisine girdiniz?

Biz kalpten oyuncuyuz. MMORPG oyunlarına takıntılı bir şekilde büyüdük. Zindanlarda gizlenen nadir parçalara erişmek için yabancılarla takımdaş olduğumuz zamanlar vardı.

World of Warcraft, Everquest, Star Wars Galaxies, Runescape vb. oyunlarda yıllarını kaybetmiş (ve ömür boyu arkadaşlar edinmiş) kişiler için metaverse gerçektir.

NFT’ler, oyun deneyimlerini temelden iyileştirme yeteneğine sahip olduğunu düşündüğümüz yeni bir çağ başlatıyor. Bizim de bunu nasıl gerçekleştirebileceğimize dair bazı fikirlerimiz var.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl