BBC başkanı, ünlü Rus oligarkın kripto para şirketiyle bağlantılı çıktı

İngiliz medyasının en önemli kurumu olan dünyaca ünlü BBC'nin başkanı konumundaki Richard Sharp'ın, şu anda yaptırımlılar listesinde bulunan ve dünyada nikel kralı olarak da bilinen Rus oligark Vladimir Potanin'in kripto para şirketine yatırım yaptığı hatta başkan olduğu ortaya çıktı. Sharp'ın yatırımlarını Cayman Adaları'na kayıtlı olan bir şirket vasıtasıyla yaptığı belirtiliyor.

İngiliz dev medya kuruluşu BBC’nin başkanı olan ve şu anki konumuna istifa eden başbakan Boris Johnson tarafından getirilen Richard Sharp’ın, Rusya’nın en zengin ikinci işadamı olarak bilinen Vladimir Potanin’in krpto para şirketine yatırım yaptığı ve başkan olduğu belirlendi.

Putin’e en yakın isimlerden…

Vladimir Potanin’in şirketine BBC gibi dünyaca ünlü bir medya kuruluşunun başkanının yatırım yapmasının ve yönetici olmasının en önemli yanlarından biri, Potanin’in Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’e olan yakınlığıyla bilinmesi… Potanin bu yakınlığından ötürü Ukrayna savaşının başlamasından birkaç ay sonra Batı ülkelerinin yaptırımlılar listesine girmişti. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rusya’da başlayan özelleştirme girişimlerinden kârlı çıkan Potanin’in nikel Norilsk Nickel’in %30’una da sahip olduğu belirtiliyor. Potanin’in bu şirketteki ortaklarından biri de bir başka “yaptırımlı” oligark Roman Abramoviç… Hatta Abramoviç 2019’da şirket hisselerinin %1.7’lik kısmını İngiltere’de yaşayan Rus oligarklara 550 milyon dolar fiyatla satmıştı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da hedef göstermişti

Potanin ayrıca Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başladığı dönemde Kremlin Sarayı’na çağrılan ilk isimlerden de biriydi. Potanin, İngiltere hükumeti tarafından “Putin’in yakın çevresi”nde bulunan kişiler arasında gösteriliyordu. İngiltere Dışişleri Bakanlığı da bir zamanlar Rusya’nın en zengin adamı olarak kabul edilen oligarkın, Putin rejimini desteklediği zenginliğine zenginlik kattığını açıklamış ve bu yüzden yaptırım listesine onu da almıştı.

Atomyze yatırımları 2019’da yapıldı

İngiliz medyasından The Guardian’ın haberinde; Boris Johnson tarafından görevine atanan Sharp’ın, Ruslarla ilişkisinin tam anlamıyla bilinmediği yazıldı. Cayman Adaları da aslında tam da bu sebepten ötürü tercih edilmiş olabilir. Bilindiği üzere bu tür kıyı ülkelerinde, genelde şirketlerin bilgileri dünyayla paylaşılmaz ve gizli tutulur. Sharp da yatırımlarını gizlemek için bu adaları tercih etmiş olabilir. Haberde Sharp’ın, Potanin’in Atomyze şirketine yaptığı yatırımların 2019 yılına dayandığı ve ABCP GP Ltd adlı şirket vasıtasıyla yapıldığı yazıldı.

Atomyze başkanı bile oldu…

Potanin’in Atomyze şirketi, yine Potanin’e ait olan Norilsk Nickel’in ürettiği metaller başta olmak üzere birçok emtia ticaretinin yapılmasını sağlıyor. BBC başkanı olmadan önce Atmoyze’a başkan olan Sharp, iki aylık süre içerisinde ise koltuğu bıraktı ancak yerine geçen kişi de ona yakın biriydi. İsviçre merkezli şirketle ilgili belgelere göre Sharp’ın yatırım şirketinde çalışan bir kişinin bu koltukta oturduğu belirtildi.

Boris Johnson’ın başbakan seçildiği muhafazakar partiye yüzbinlerce pound bağış yaptığı kaydedilen Sharp’ın Birleşik krallık hükmetinin uyguladığı Rus yaptırımlarını delip delmediği de şu an için bilinmiyor.

Sharp’ın yatırım fonunun bir sözcüsü ise yaptığı açıklamada, Sharp’ın uzun süredir gelişen teknolojilere yatırım yaptığını ve yatırımların yapıldığı dönemde Potanin’e herhangi bir yaptırım uygulanmadığını belirtti. Sözcü ayrıca Atomyze şirketinin İsviçre regülasyon kurumları tarafından denetlendiğini aktardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl