BDDK’dan bankalara kripto paralarla ilgili uyarı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ne kredi ile alınan kripto paralara dair uyarı gönderildiği bildirildi. Bloomberg HT’nin haberine göre BDDK, ilgili yazıda, bireysel ve tüzel tüm kredi müşterilerine kullandırılacak kredili mevduat hesabı dahil tüm krediler bakımından edinilen kaynakların kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık/sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik işlemlerde kullanımının engellenmesi için azami hassasiyet gösterilmesini istedi. BDDK’dan bankalara daha önce gönderilen yazıda aynı hassasiyet döviz ve altın işlemleri, vadeli mevduat, repo,...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ne kredi ile alınan kripto paralara dair uyarı gönderildiği bildirildi.

Bloomberg HT’nin haberine göre BDDK, ilgili yazıda, bireysel ve tüzel tüm kredi müşterilerine kullandırılacak kredili mevduat hesabı dahil tüm krediler bakımından edinilen kaynakların kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık/sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik işlemlerde kullanımının engellenmesi için azami hassasiyet gösterilmesini istedi.

BDDK’dan bankalara daha önce gönderilen yazıda aynı hassasiyet döviz ve altın işlemleri, vadeli mevduat, repo, hisse senedi vb. finansal getiri sağlamaya dönük yatırımlar için talep edilmişti. Son gönderilen yazıyla birlikte hassasiyet gösterilmesi gereken işlemlere kripto varlık işlemleri de dahil edildi.

BDDK, kurum olarak kripto paraları uzun yıllardır yakından izliyor. BDDK Başkan Yardımcısı Muhammet Mustafa Cerit, Temmuz ayında yaptığı bir açıklamada, “Ülkemizde Bitcoin’le başlayan bu kripto varlık tartışması ilk olarak 2013’te kurumumuz gündemine girdi. O zaman için Bitcoin ön plandaydı. Bu, 2013’ten beri kurumumuzun yakinen takip ettiği ama arka tarafındaki teknolojiyle birlikte izlediği bir konu.” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl