Beklenen oldu: Litecoin liste dışı ediliyor

Mayıs ayı sonunda kullanıcılarını Litecoin ve onun Mimblewimble özelliği konusunda uyaran Upbit borsası, Litecoin işlem çiftlerinde 20 Haziran gününden itibaren kullanıcılarına hizmet sunmayacağını açıkladı.

litecoin

Litecoin’in gizlilik odaklı geliştirmesi mimblewimble özelliği, bir dönem “dijital gümüş” olarak anılan kripto paranın Upbit borsasından de-list edilmesine yol açtı.

Güney Kore yasalarına aykırı

Bilindiği üzere Upbit Güney Kore’nin en büyük borsası olarak görülüyor ve geçen sene yenilenen regülasyon kurallarına uyum sağlayabilen az sayıdaki borsadan bir tanesi… Kripto para regülasyonlarının en sert uygulandığı ülkelerden biri olan Güney Kore’de, KYC ve AML doğrulaması yapılmamış kişiler ya da kurumlar kripto para borsalarına kayıt yaptıramıyor ya da banka transferinde bulunamıyor. Bu kurallardan dolayı onlarca borsanın kapandıüı ülkede, Litecoin konusunda da son dönemde uyarılar yapılmıştı.

Beklenen oldu

Hatırlanacağı üzere Mayıs ayında Upbit ile birlikte ülkenin bir başka büyük borsası olan Bithumb da bir açıklama yapmış ve Litecoin’deki mimblewimble özelliğinin işlemlerde mahremiyet getirmesi sebepli olarak kullanıcılarını uyarmıştı. Ülkede genelde bu tür açıklamaların ardından liste dışı kararı veriliyor. Upbit borsasından yapılan açıklamada da, gizlilik odaklı özelliğin Güney Kore’deki “Finansal İşlemlerin Raporlanması ve Açıklanması Yasası”na uymadığı bu yüzden LTC/USDT, LTC/BTC ve LTC/KRW paritelerinde 20 Haziran’dan itibaren destek verilmeyeceği belirtildi.

Dolayısıyla kısa süre içinde benzer bir açıklama Bithumb borsasından da gelebilir. Özellikle 2017 boğa sezonunun yıldızlarından olan Litecoin, kurucusu Charlie Lee’nin LTC’lerini sattığını açıklamasının ardından çok büyük bir düşüş yaşamıştı.

Litecoin haberin yazıldığı dakikalarda 62 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl