Belarus kripto şirketleri için sıfır vergi süresini uzattı

Daha önce de birçok kez kripto para madencileri başta olmak üzere bu alanda çalışan şirketlere vergi kolaylığı sağlayan Belarus, bu yöndeki kanununu 2025'e kadar uzattı.

Belarus, kripto şirketlerine olan desteklerine devam ediyor. Ülke medyasında yer alan haberlere göre; devlet başkanı Aleksander Lukaşenko, bu yıl sonunda bitecek olan vergi kolaylığı yasasını 2025’e kadar uzattı.

Bu kanun gereği ülkede hizmet veren kripto şirketleri, KDV, gelir vergisi veya kişisel gelir vergisi ödemek zorunda değiller.

“Madencilik yapın” demişti

Belarus 2 yıldan fazla süredir kripto para madenciliğini teşvik etmesiyle biliniyor. Özellikle devlet başkanı Lukaşenko, 2021 yılında yaptığı bir açıklamada, daha iyi şartlarda iş bulmak için Polonya’ya göç eden gençlere “Kripto para madenciliği yapabilirsiniz. Bu ülkede kripto alanında iş fırsatları çok fazla. Polonya’ya göç etmenize gerek yok” demişti.

Belarus, denizaşırı fintech firmalarının sahip ve çalışanlarının da ülkeye vizesiz girmesine izin veren de bir yasa çıkarmıştı.

El Salvador gibi…

Bilindiği üzere 2021 yılının kasım ayında da, Bitcoin’i resmi para ilân eden El Salvador’da Bitcoin Şehri projesi açıklanmış ve devlet başkanı Nayib Bukele, kripto para şirketlerinin bu şehirde hiçbir konuda vergi ödemeyeceklerini duyurmuştu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl