Belçika regülatörü: Bitcoin, Ethereum ve diğer kriptolar menkul kıymet değildir

Belçika'nın finans regülatörü sadece bilgisayar koduyla çıkarılan varlıkların menkul kıymet statüsüne girmediğini belirten bir açıklama yaptı. Regülatör bu değerlendirmenin AB ya da Belçika kanunları açısından bağlayıcı olmadığını da dile getirdi.

Avrupa Birliği ülkelerinden Belçika’nın regülatör kurumu olan Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi (FSMA) son çıkardığı raporunda Bitcoin, Ethereum ve sadece bilgisayar kodu kullanılarak çıkarılan kripto paraların menkul kıymet olmadıklarını dile getirdi.

Son dönemde özellikle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler’ın Bitcoin’i dışarıda tutup diğer tüm kripto para ve token’ları menkul kıymet sayan yorumlarının ardından bir AB ülkesinden bu şekilde bir değerlendirme gelmesi tartışmaları daha da artıracak gibi gözüküyor.

“Yatırımcı ile ihraççı arasında anlaşma yoksa…”

FSMA’nın bu açıklamayı yapma sebebi ise kuruma her geçen gün Belçika’nın dijital varlıklar konusundaki duruşunun ne olduğunu belirten birçok sorunun gelmesiydi. Kurumun açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Eğer bir ihraççı yoksa, bununla birlikte enstrümanlar bir bilgisayar kodu tarafından ortaya çıkarılmışsa ve bu üretim ihraççı ile yatırımcı arasında bir anlaşma dahilinde yapılmamışsa; regülasyon, kanunlar ve MiFID kuralları geçerli olmaz”

“Diğer kurallara tâbi olabilir”

Regülasyon kurumu buna rağmen menkul kıymet olarak görülmeseler de kripto paraların diğer birçok regülasyon kuralına tâbi olabileceğini belirtti:

“Ancak enstrümanların bir değişim ya da ödeme aracı olarak kullanılması durumunda diğer regülasyon kuralları uygulanabilir. Aynı kurallar bu enstrümanlarla hizmet veren kişi ya da kurumlara da uygulanır”

MiCA gelene kadar bu kurallar kılavuz olacak

FSMA, 2024 yılında yürürlüğe girmesi beklenen Avrupa Kripto Varlık Piyasaları Kuralları (MiCA) kabul edilene kadar aşamalı planın bir rehber görevi göreceğini belirtti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl