Belçika, Türkleri de hedefleyen kripto para dolandırıcılığına karşı uyardı

Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasa Otoritesi FSMA, özellikle Tinder gibi platformları kendilerine mesken edinen kripto dolandırıcılık şebekesine karşı uyarı yayınladı. Bu şebeke hakkında okurlarımızdan çok sayıda şikayet de geldi.

tinder

Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasa Otoritesi FSMA, dolandırıcıların Tinder ve Facebook gibi arkadaşlık mecralarında harekete geçtiği uyarısını yaptı. FSMA’nın “duygusal dolandırıcılık” olarak nitelediği yeni teknikle, suçluların özellikle erkek kullanıcıları hedef aldıkları ve Tinder gibi uygulamalarda kişilere yatırımları karşılığında yüksek kazançlar vadettikleri, ardından da para hesaba geçer geçmez ortadan kayboldukları belirtildi.

Asya kökenli kadın fotoğraflı sahte hesap

Belçika regülasyon kurumunun yaptığı açıklamada, dolandırıcıların çekici bir kadın fotoğrafının olduğu sahte bir hesapla erkek kullanıcıların ilgilerini çekmeye çalıştıkları belirtildi. Genelde Aysa kökenli kadınların profil fotoğraflarının bulunduğu bu sahte hesaplar, önce kurbanın profiline bir “Süper Like” bırakıyor. İletişim kurma çabası başarılı olursa da hedef kişi Whatsapp uygulamasına davet ediliyor ve daha rahat bir diyalog ortamı kuruluyor.

“Parayı düşünmüyorum”

Siber-dolandırıcılar, kurban ile samimiyeti ilerlettikçe ekonomik konulara da giriyorlar. Karşı tarafa, yaptığı yatırımlar sayesinde artık parayı düşünmek zorunda kalmamasının güzellikleri anlatılıyor ve bir merak aşılanıyor. Kurban ise en sonunda kadına, bu ekonomik gücü nasıl elde ettiğini soruyor. Dolandırıcılar da tuzağa düşmeye yakın olduğunu düşündükleri bu kişiye ICO yatırımı öneriyorlar ve kurbana yatırım yapması için bir link gönderiliyor. FSMA ise kullanıcıları bu tür linkler konusunda uyarıyor. Kurumdan yapılan açıklamada bu web sitelerinin genellikle İngilizce ve Çince olarak tasarlandığı, aynı zamanda dolandırıcılıkla ilgili olan tipik trade platformları oldukları belirtiliyor.

Öte yandan dolandırıcıların Tinder kullanıcılarını hedef almalarının yanında Facebook hesaplarını da hack’leyerek sahte yatırım şemalarını da öne çıkardıklarının bilgisi verildi:

“Facebook’ta bir arkadaşınızın hesabı hack’lenerek, buradan dolandırıcılık şemasının reklamı yapılıyor. Siz bu linke tıklayıp siteye gittiğinizde ise, sizi telefonla arayarak, gerçekte dolandırıcılık olan hizmetleri hakkında bilgi veriyorlar”

Kurum, bu konuda kripto evrenine yatırım yapmak isteyen kişileri, “Eğer bir yatırım gerçek olamayacak kadar iyi getiri sağlıyorsa, genelde bu yatırım gerçek değildir” diyerek uyardı ve bir yatırım yapmadan önce mutlaka firmanın detaylı şekilde incelenmesini önerdi.

Türk kullanıcıları da hedefliyorlar

Yalnızca Belçikalı kullanıcılar değil, Türkiye dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinden kullanıcı bu şebekelerin hedefinde. Soru&Cevap bölümümüze gelen birçok soruda kullanıcılar, Tinder gibi uygulamalar üzerinden Asyalı kadın profilleriyle dolandırıldıklarını ifade ettiler. Başka bir okurumuz ise Interpals adındaki platform üzerinden bir Çinli kullanıcı ile tanıştığını ve sohbetin bir noktada yatırıma geldiğini ve kullanıcının kendisini dolandırıcı bir siteye yönlendirdiğini aktardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl