Kripto analisti Cowen: Bu halving 2016’ya benziyor, önce dip sonra yükseliş gelebilir

Özellikle Youtube yayınlarıyla bilinen ve yıllardır kripto para analizleri yapan Benjamin Cowen, Bitcoin'de önümüzdeki dönemde döngünün dip seviyelerinin görülebileceğini belirtti. Cowen, "Herkes 2020 halving'ini konuşsa da, bu yarılanma daha çok, 3.5 ay yükseliş gelmeyen 2016'ya benziyor" dedi.

ABD’li finans analisti Benjamin Cowen, Bitcoin’de yaz aylarında yeni bir düşüş hareketi gelebileceğini ancak bundan sonra ise ana yükseliş hareketinin başlayabileceğini belirtti.

Genel kitlenin, 2020 halving’ini örnek aldığını ancak içerisinde bulunduğumuz dönemin 2016 halving’ini yansıttığını belirten Cowen, yatırımcıları korkutabilecek bir düşüşten sonra, fiyat yükselişinin gelebileceğini söyledi.

“Önce korkuttu, sonra yükseliş geldi”

2016’daki halving’de özellikle ilk etapta yükseliş geldiğini ancak daha sonra %20’lik sert bir düşüş görüldüğünü belirten Cowen, bunun insanları ciddi şekilde korkuttuğunu ve piyasa çıkışlarının ardından ise yükseliş geldiğini ifade etti:

“İlk halving’de Bitcoin, yarılanmadaki fiyatının altına hiç inmedi. Buradan sadece yukarı yönlü gitti. İkinci halving döneminde de aynısının olacağı düşünüldü ancak, Bitcoin kısa bir %5’lik yükselişin ardından %20’den fazla düşüş yaşadı. Aslında 2016’daki bu halving’deki fiyat gidişatı herkesi korkuttu ve kalabalıkların piyasadan çıkışının ardından ise yükseliş geldi. 2020’de de herkes 2016’nın tekrarının yaşanacağını düşündü ama yine öyle olmadı. Bitcoin fiyatı halving’den sonra hep arttı. Hatta o dönem de yayın yapıyordum ve buna ben de şaşırmıştım”

“3.5 ay o seviyenin üzerine çıkamadı. Şimdi de olabilir”

Halving sonrası fiyat hareketini ölçen “Yarılanma sonrası getiri metriği”ni (halving-ROI metriği) örnek gösteren Cowen, 2016’daki yarılanmada fiyatın 3.5 ay bu metriğin üzerine çıkamadığını ve bu dönemde de aynısının yaşanma ihtimalinin olduğunu belirtti. Bu metrik Bitcoin’in güncel fiyatıyla halving’deki fiyatın oranını gösteriyor. Cowen şu ifadeleri kullandı:

“Bakın Bitcoin ilk kez bu halving’de, yarılanma öncesi zirve yaptı. Böyle baktığımızda Bitcoin’deki zayıflığın mantığını anlıyoruz. Zaten zirveyi görmüş bir Bitcoin ile karşı karşıyayız. Aslında 2016’da da, yarılanma sonrası Bitcoin, 3.5 aylık süre içerisinde halving-ROI seviyesinin üzerine çıkmamıştı. Böyle olur mu bilemeyiz ama yaz aylarında dönemsel bir dip görülme ihtimalini bu bizim önümüze çıkarıyor. En azından bu şekilde olsa ben şaşırmam”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl