Bernstein Bitcoin tahminini revize etti: “Kripto dünyası için bir dönüm noktası”

Yönetimi altında 750 milyar dolar varlık bulunduran Bernstein şirketinin araştırma birimi, Bitcoin için yaptığı 150 bin dolarlık tahminini güncelledi. Şirket, en büyük kripto paranın 2025 sonunda 200 bin dolarlık seviyeye ulaşmasını bekliyor. Bernstein analistleri ayrıca MicroStrategy şirketinin hisseleri için de 2890 dolarlık bir hedef belirlediler.

2023 yılından bu yana düzenli olarak, Bitcoin’de 2025 için 150 bin dolarlık fiyat tahmininde bulunan analistler, hedef güncellediler ve seviyeyi 200 bin dolara çıkardılar.

“ETF’ler vasıtasıyla olacak”

Şirketin analistleri olan Gautam Chhugani ve Mahika Sapra raporlarında bu yükselişin daha çok ABD’deki ETF’ler vasıtasıyla olacağını söylediler:

“ABD’deki spot Bitcoin ETF’lerinin kripto dünyası için bir dönüm noktası olduğuna inanıyoruz. Sermayenin geleneksel havuzlarda duran bölümü artık buraya akmaya başladı. Şu ana kadar 15 milyar dolarlık net yatırım alan ETF’lerin, 2025’te toplam Bitcoin arzının %7’sine ulaşmasını bekliyoruz. Bu oranın 2033’te de %15 civarında olacağını tahmin ediyoruz”

Analistler ayrıca halving etkisiyle dolaşıma giren BTC arzının her geçen zaman daha da azalacak olmasının yine bu yükselişleri tetikleyeceğini belirttiler.

“Bitcoin yeni bir boğa sezonunda…”

Bitcoin’in fiyat artışını tetikleyecek yeni gelişmelerin de olacağını düşünen analistler, halving’in madenci satışlarını da azaltacağı düşüncesindeler:

“Bitcoin’in yeni bir boğa sezonunda olduğunu düşünüyoruz. Halving madencilerin ödüllerini yarıya indirmiş olsa da, onların oluşturduğu satış baskısını da azaltacaktır. Hatta beklentilerin artmasıyla daha fazla BTC’yi ellerinde tutmak isteyeceklerdir”

Neden 200 bin dolar?

Daha önceki boğa döngülerini incelediklerini söyleyen analistler 200 bin dolarlık tahminlerine de açıklık getirdiler:

“2017 yılında Bitcoin, marjinal üretim maliyetinin yaklaşık 5 katına çıktı. 2018’de ise 0.8 katına kadar düştü. 2021’de marjinal üretim maliyetinin 2.3 katına çıkarken, 2022’deki düşüşlerde ise 0.7 katına kadar indi. Burada birçok zarardaki madenci de sektörün dışına atıldı. 2024-2027 dönemi için ise Bitcoin’in, üretim maliyetinin yaklaşık 1.5 katına yani şu anki fiyatının 2.8 katına çıkmasını bekliyoruz. Bu fiyatın 2025 yılının ortalarında oluşacağını tahmin ediyoruz”

Marjinal maliyet, madencilerin fazladan Bitcoin üretmek için harcadıkları enerji ve diğer masrafların toplamını gösteriyor.

Bernstein analistleri ayrıca, Bitcoin fiyatının 2029 yılında 500 bin dolar, 2033’te ise 1 milyon dolar olmasını beklediklerini de yazdılar.

Bir yazılım firmasından adeta bir Bitcoin şirketine evrilen MicroStrategy hisselerini de yorumlayan analistler, MSTR’nin 2025 sonunda, şimdiki seviyesinin %80 üzerinde olacağını ve yaklaşık 2890 dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl