Bernstein 200 bin dolarlık tahmini yineledi, iki Bitcoin şirketini de takibe aldı

Yönetimi altında 750 milyar dolardan fazla değerde varlık bulunan Bernstein şirketi, 2025 yılı sonu için 200 bin dolarlık Bitcoin tahminini yinelediği bir rapor yazarken, müşterileri için 2 Bitcoin madencisi şirketi takibe aldığını ve bu firmalarla ilgili de sonraki raporlarında değerlendirmelerde bulunacağını belirtti.

Varlık yönetim şirketi Bernstein’ın araştırma birimi, Bitcoin madencilerine ve onların yapay zeka için kullanılma durumu her geçen gün artan veri merkezlerine odaklandığını belirtti. Bu konuda IREN ve Core Scientific şirketlerine odaklandığını açıklayan şirket, bu madencilerle ilgili müşterilerine raporlar sunmaya başlayacak.

“Veri merkezi işletme ve enerjiye ulaşabilme…”

Gautam Chhugani ve Mahika Sapra imzasıyla yayımlanan raporda iki şirketin yapay zeka konusunda yaptığı anlaşmalar ve çalışmalara değinilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Bitcoin madencileri; enerjiye ulaşabilme, onu yönetebilme ve yapay zeka veri merkezlerinin kurulması açısından değerli bir ortak olarak görülmeye başlandılar. Sıfırdan yeni enerji tesisleri kurmak için 4 yıldan fazla uzun zaman beklenen bir onay süresi gerekiyor. Bitcoin madencileri ise, bu onay sürecinden çok daha kısa bir zaman diliminde enerji bağlantılarına erişim sağlayabiliyorlar. Dolayısıyla piyasa da bu sayede ciddi bir zaman kazanımı elde ediyor”

Analistler iki şirketi takibe almalarındaki başlıca sebeplerin ise; Core Scientific’in yapay zeka firması CoreWeave ile toplamda 3.5 milyar dolar getiri beklenen anlaşması ve IREN’ın da yapay zeka startup’ı olan Poolside’a Nvidia GPU’larını kullandırma anlaşması olduğu ifade edildi.

Hatırlanacağı üzere iki şirket de 2022 yılındaki kripto krizlerinde iflasın eşiğine gelmişti. Core Scientific, iflas başvurusu yapmış ve yeniden yapılandırmaya giderek faaliyetlerine yeniden başlamıştı.

Bernstein konuyla ilgili raporunda ayrıca Bitcoin için yaptığı 2025 sonu için 200 bin dolar, 2029 sonu için 500 bin dolar ve 2033 sonu için de 1 milyon dolarlık fiyat tahminlerini yineledi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl