BEST nedir? BEST token kullanmanın 4 avantajı

Bitpanda sponsorluğunda

Avrupa’nın en başarılı IEO’su (İlk Borsa Arzı) olarak tanımlanan ve yatırımcısından 43 milyon euroluk sermaye toplayan BEST nedir? Bir milyon kullanıcıya ulaşan Bitpanda ekosisteminin belkemiği olarak gösterilen BEST ile neler yapılabilir? Bu soruların yanıtını aramaya başlamadan sizlere kısaca Bitpanda’dan bahsetmek isteriz. Bitpanda, 2014 yılında, herkes için yatırım felsefesi ile geliştirilmiş bir finansal teknoloji kuruluşudur. Avusturya’da kurulan yatırım şirketi, kripto paranın yanı sıra hisse senedi ve kıymetli metallere yatırım yapabilmenizi sağlar. Bununla beraber, değer varlıklarınız ile al-sat ve “swap” işlemleri gerçekleştirebileceğiniz bir borsadır. Bu yazımızda, Bitpanda platformunun token’ı BEST’in ne olduğunu ve BEST kullanmanın beş avantajını ele alacağız. 

  • Kısaltması: BEST
  • Blok zinciri: Ethereum
  • Token standardı: ERC-20
  • Token tipi: “Utility”, Belirli Bir Amaca Uygun Token
  • Toplam arz: 1,000,000,000 
  • Dolaşımda: 394,186,139 (11 Haziran itibari ile)

Bitpanda Ecosystem Token (BEST)

Kullanıcıların, Bitpanda üzerinden yapılan işlemlerde çeşitli avantajlardan faydalanmasını sağlayan bir token’dır. Buna ek olarak, elinizde tuttuğunuz BEST miktarı ile doğru orantılı olarak faydalanabileceğiniz avantaj sayısı artmaktadır. Yedi senelik geçmişe sahip olan platform, çok amaçlı token’ını 2019 yılında piyasaya sürdü. Yazımızın giriş kısmında da değindiğimiz üzere, Avrupa’nın kısa sürede en hızlı fon toplayan ilk borsa arzıdır. IEO yani ilk borsa arzı sürecinde, arzın 500 milyon kadarı satışa sunuldu. Toplam BEST arzının sınırlı olması ile beraber hiçbir zaman arttıralamayacak olması da BEST’in dikkat çeken bir özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, düzenli olarak yakılan BEST’ler sayesinde arz zaman ilerledikçe azalmaktadır. Buna ek olarak, toplam BEST miktarının yüzde 50’si yakılana (burn) kadar süreç devam edecektir.

BEST kullanmanın 4 avantajı

İşlem ücreti indirimi – Bitpanda platformu, bu özelliğin, her zaman geçerli olacağının altını  özellikle çiziyor. Peki düşük işlem ücretleri tam olarak ne anlama geliyor? Bitpanda ve Bitpanda Pro platformlarında yapılan işlemlerin tümünde BEST sahipleri yüzde 20 20 indirim elde ediyor.

BEST ödülleri – BEST ödüllerinden faydalanabilmek oldukça kolaydır. Sadece dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. İlk olarak, Bitpanda hesabınızın onaylanmış olması gerekiyor. KYC (Müşterini Tanı) protokolleri gereği yasal olarak bu kısmı tamamlamış olmanız bir hayli önemlidir diyebiliriz. BEST ödül koşulları ile ilgili gerekli yasal metni de onaylamanız gerekiyor. Buradaki en önemli kısım BEST’lerinizi hangi cüzdanda tutacağınız konusudur. Bitpanda Pro yerine Bitpanda cüzdanında tutmanız BEST ödüllerinden kolaylıkla faydalanabilmenizi sağlar. Bir diğer şart ise herhangi bir dijital varlıkla ayda en az bir kere al-sat işlemi yapmanız gerekmektedir. Bu; kripto para, hisse senedi ya da kıymetli metal (Türkiye’de henüz hisse senedi ve kıymetli metallerin olmadığını hatırlatmak istiyoruz, şirket yetkililerinden aldığımız bilgiye göre yakın zamanda Türkiye’de de açılacak) olabilir. Karar tamamen size ait! BEST ödüllerinizi, aylık bazda aktif olarak toplamanız gerekiyor. Yıllık getiri oranına baktığımız zaman %12.68’lik bir oran olduğunu görüyoruz. Fakat, BEST token’ının kısa sürede yakaladığı ivme göz önünde bulundurulduğunda bu oran çok daha fazla olabilir. Ayrıca, Bitpanda platformunda VIP seviyenizle doğru orantılı olarak toplayabileceğiniz BEST ödülleri de artmaktadır.

VIP & BEST  – Bitpanda tarafından belirlenmiş VIP kategorilerine göre, kullanıcılar, VIP seviyelerini arttırdıkça avantajlı konumdadırlar. Peki, Bitpanda üzerinde VIP seviyesi nasıl yükseltilebilir? Bu sorunun cevabı oldukça basit. Kullanıcı, ne kadar fazla BEST’e sahipse VIP seviyesi de o kadar fazla oluyor. Örneğin; birinci seviye VIP için 5.000, ikinci seviye VIP için 50.000 ve üçüncü seviye için de 500.000 BEST bulundurmanız gerekiyor. Tabii ki elde edeceğiniz VIP seviyesi sadece BEST ödül sayınızı arttırmıyor. Bitpanda platformunda birçok ayrıcalık elde etmenizi sağlıyor. Bu ayrıcalıklardan sırasıyla;

  • Minimum 5.000 BEST tutan kullanıcılar, BEST VIP oylamalarına katılabiliyor. Daha fazlasının yakın zamanda geleceği belirtilmiş.
  • Minimum 50.000 BEST tutan kullanıcılar, BEST VIP oylamalarına katılabiliyor ve kredi kartı ile %20, SOFORT ile %25 daha düşük işlem ücretinden faydalanabiliyor.
  • Minimum 500.000 BEST tutan kullanıcılar, BEST VIP oylamalarına katılabiliyor ve Bitpanda Plus’un bir parçası olma hakkına sahip oluyorlar. İkinci seviye için geçerli olan SOFORT ve kredi kartı ile yapılan işlemlerde düşük ücretli ödemeler yapabiliyorlar.

Oylamalar – Blok zinciri temelli mekanizmalarda kullanılan oylama sistemleri, daha demokratik bir ekosistem oluşmasına yardımcıdır. Bu sebeple, teklif edilen bir karar ekosistemdeki diğer katılımcıların oylamasına sunulur. VIP bölümünde değinmiş olsak da oylama kısmını açmanın faydalı olduğunu düşünüyoruz. BEST sahipleri, Bitpanda tarafından yapılan teklifleri oylama hakkına sahiptirler. Örneğin; bu oylama, bir kripto paranın, Bitpanda borsasında işlem görmeye başlaması olabilir.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu, sponsorlu bir tanıtım yazıdır. Uzmancoin.com, ilgili şirket tarafından sağlanan bu sayfadaki içeriğin doğruluğunu garanti edemez. Okuyucular, herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdırlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl